Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İspanyol Hava Savunma Sistemi Mersin’e Geldi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin savunma sanayi alanında ki başarıları tüm dünya gündemini meşgul etmeye devam ederken, bu sefer ülkeden dışarı giden değil dışarıdan ülkeye gelen bir hava savunma sistemi gündeme geldi. Yapılan açıklamalara göre İspanya’ya ait olduğu bilinen Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin bir gemi ile Mersin’e geldiği bilgisine ulaşıldı. 10 Haziran tarihinde Mersin Limanı’nı ziyaret eden gemiye ilişkin ulaşılan bilgiler ses getirdi.

İspanya’dan Gizemli Ziyaret!

Son zamanlarda siyasi açıdan oldukça iyi ilişkilere sahip olan İspanya ve Türkiye, geçtiğimiz günlerde farklı bir alanda daha beraber alındı. Ülke gündemimizde olduğu kadar yurtdışı gündeminde de yer alan habere göre İspanya’ya ait olduğu bilinen Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin, YSABEL Lojistik Gemisi ile ülkeye giriş yaptığı ve Mersin Limanı’nı ziyaret ettiği bilgisi kaydedildi.

Patriot Bataryasının Niçin Getirildiği Merak Konusu Oldu!

Patriot Bataryasının Niçin Getirildiği Merak Konusu Oldu!
YSABEL Lojistik Gemisi ile ülkemize giriş yapmış olduğu kaydedilen Patriot bataryasının niçin getirildiği merak konusu oldu. Adana’da yer alan İncirlik Üssü’nde İspanyol Patriot bataryasının olduğu biliniyor. Yeni gelen bataryanın ise mevcut bataryaya lojistik destek amaçlı olarak getirilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Çok sayıda füze fırlatma aracına da sahip olduğu gözlenen bataryanın geliş sebebi gizemini korurken, İspanya’nın Türkiye içerisinde ek bir Patriot bataryası daha konumlandırmış olup olmadığı da konuya ilişkin ikinci soru işareti olarak varlığını koruyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı Açıklamıştı!

İspanya’dan gelen Patriot bataryasının geliş sebebine ilişkin hala resmi bir açıklama yapılmazken, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden konuya ilişkin bir bildi alındı. Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin Hatay ilinde konuşlandırmak üzere uzun bir süredir NATO’dan Patriot bataryası talep ettiği öğrenildi.

Yine aynı kaynak aracılığı ile edinilen bilgilere göre NATO’nun Türkiye tarafından talep edilen Patriot bataryasını İspanya veya İtalya aracılığı ile göndereceği bilgisi de yer aldı. Patriot bataryası ülkemize Suriye’den gelebilecek olan balistik füze saldırısını engelleme konusunda görev alıyor.

Ülkemizde, 2015 yılından bu yana İspanya tarafından gönderilen Patriot bataryası görev alıyor. Ayrıca ülkemizde Amerika’ya ait olan bir batarya da bulunuyor. Fakat Amerikan Patriot PAC- 2 bataryası, yalnızca İncirlik’te bulunan ABD birliklerini korumak ile görevli olduğu biliniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst