Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor! Başta savunma sanayi olmak üzere büyük yapı ve inşaatlar için önemli olan rüzgar testleri için ODTÜ'de inşa edilen rüzgar tüneli test tüneli kuruldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla RÜZGEM, yıl sonunda hizmete giriyor.

Yerlilik Oranı Oldukça Yüksek​

Daha önce ülkemizde böyle bir test tüneli olmayışı, testler için geliştirilen projelerin dışarıya gitmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle bu konuyla ilgili bir çalışma başlatıldı ve test merkezinin kurulması için kollar sıvandı. ODTÜ öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığının fonladığı ilk yerli rüzgar tüneli inşa edildi.

4-1-300x224.jpgODTÜ Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzol projede ulaşılan yerlilikle ilgili verdiği bilgilerde; "Bu proje Kalkınma Bakanlığının projesi olarak ortaya çıktı. ve dolayısıyla ilk yerli rüzgar tünelinin kurulumu için fon bakanlık tarafından sağlandı". dedi. Uzol;"Kalkınma Bakanlığından gelen fonların yarısını kullanarak rüzgar tüneli kuruldu.

Şu an bina olmak üzere her şey yerli firmalar tarafından üretildi. İlk başta yurt dışından ithal etmeyi planladığımız bazı parçalarda yerli olarak üretebildiğimizi fark ettik ve onları yerli olarak sağladık. Ölçüm sistemleri ile ilgili çok önemli parçaların yerli portatiflerini üretmeye başladık. Yerli katkı oranı çok yüksek bir sistem ve bir araştırma ve ARGE alt yapısı oluştu” dedi.

odtu-ruzgem-den-buyuk-olcekli-ruzgar-tuneli-300x166.jpg


İlk Yerli Rüzgar Tünelinde Savunma Sanayi Ön Planda Olacak​

En yüksek hızın yaklaşık 340 kilometreye ulaştığı rüzgar tünelinde rüzgarın sistemlerin üzerindeki etkisinin test edilecek. İnsansız Hava Aracı (IHA), Silahlı İnsansız Hava Aracı (SIHA), Milli Muharip

Uçak ve benzeri sistemlerin aerodinamik testleri, helikopter projeleri kapsamındaki çeşitli testler, rüzgar türbin kanat profil testleri ve rüzgar santralleri aerodinamik testleri, yüksek bina ve köprü rüzgar yükü testleri, şehir modelleri rüzgar testleri ve otomotiv sektöründeki bazı testlerin yapılabileceği şekilde ölçüm sistemleri ile donatıldı.

2-300x300.jpg
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,088
Son üye
drozy73
Üst