Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İlk yerli otomobil Devrim hakkında tüm detaylar


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
İlk yerli otomobil Devrim hakkında tüm detaylar bu gün bu yazımızda sizlere bu konuyu anlatacağız. Yerli otomobil Devrim arabaları 1961 yılında yapılmaya başlanmıştır. 70 Türk mühendis ve işçilerden oluşan ekip, gece gündüz çalışmalarına devam etmiş ve istenilen güne, Devrim arabalarının yapımını tamamlamamışlardır. Şuan sergilenen Devrim adlı otomobil, halk tarafından büyük ilgi görmektedir.

Devrim Arabalarının Tarihi​

Devrim arabalarının yapılma tarihi 1961 yılı olarak bilinmektedir. 4 adet üretilen ilk yerli otomobil Devrim arabalarının sadece bir tanesi günümüze kadar ulaşmıştır. Ankara’da gerçekleştirilen bir toplantıda, ordu mensuplarının binek ihtiyacını karşılamak adına bir otomobilin geliştirilmesi istenmekteydi. Bunun içinse bütçe 1.400.000 TL olarak belirlenmişti.

Bu amaçla başlanılan üretim süreci, zaman ilerledikçe toplumsal bir baskı olmaya başladı. Halk ve basın mensupları, Türk mühendislerin üretimi gerçekleştirebileceğine inanmamakta olup, aynı zamanda da rezil olacaklarını düşünmektelerdi. Sadece 4,5 ay süre verilen Devrim arabalarının üretim çalışmalarına hemen başlanılması gerekiyordu. Ancak arabanın motorunun yapılması için hiç bir fabrika bulunmamakla birlikte, mühendislerin her bir parçayı kendilerinin geliştirmesi ve üretmesi söz konusuydu. Otomobil üretmek hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan mühendisler, kendi çaplarında fikir üretmeye ve çözüm bulmaya çalıştılar.

İlk yerli otomobil Devrim arabalarının belirlenen sürede bitirilmesi üzerine de seri üretime geçilecekti. Heyecanlı bekleyişlerin yerini umutsuzluk almakta ve sürenin uzatılması istenmekteydi. Çalışmalarına 16 Haziran günü başlayıp, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilme başarısı elde eden mühendisler ve işçiler, ürettikleri arabayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kadar da götürebilmişlerdir. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulup Anıtkabir’e götürülmüş ve Cemal Gürsel’in Hipodrom’daki resmi geçide katılması için kullanılmıştı.

Devrim Arabalarının Üretilmeme Sebebi​

İlk yerli otomobil Devrim arabaları, Ankara’ya trenle getirilip ve pasta cilasının da gece trende yapılarak Ankara Demiryolu fabrikasına indirildi. Taşıma esnasında herhangi bir kıvılcım çıkmasına sebebiyet vermemesi için, benzin depolarının boşaltılmıştı. Fabrikaya indirildikten sonra, birkaç litre benzin konulan araç, ertesi sabah meclise gidecekti. 29 Ekim sabahı meclise getirilen araçların içerisine benzin konulmadığı anlaşılmıştı lakin ilk arabaya benzin konulurken Cumhurbaşkanı’nın ikinci sıradaki arabaya yöneldiği ve içine bindiği görüldü.

Belli bir müddet gittikten sonra benzinin bitmesi üzerine ikinci arabaya geçildi. Bu araba ile Cemal Gürsel Anıtkabir’e sorunsuz bir şekilde gitmiştir. Ancak ertesi günün sabahında pek çok gazetede Devrim Arabalarının çalışmadığı ve 100 metre bile gidemediği haberleri verilmeye başlanmıştır. Bundan dolayı olumsuz olarak etkilenilmiş ve sonrasında devrim arabalarının üretimine devam edilmemesi kararı alınmıştır. Yaşanılan olaylar doğru şekilde anlatılmamış olup, Türk mühendislerin başarısız olduğu izlenimi verilmiştir.

Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in yanlış araca binmesi, benzinin unutulması ve ilk araba ile Anıtkabir törenine gidebildiğinden bahsedilmemiştir. Çabaların ve ödeneğin boşa gittiğinin altı çizilerek kamuoyunda olumsuz bir ön yargı oluşmasına sebebiyet verilmiştir. Bundan dolayı üretimi yapılmayan ve utanç olarak görülen Devrim arabalarının sonu bu şekilde olmuştur.

Dört adet üretilen Devrim arabalarından sadece bir tanesi günümüze kadar korunabilmiştir. Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ’ın bahçesinde camlı bir garaj içerisinde muhafaza edilen Devrim arabası ise hala çalışır durumdadır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst