Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İlk Süpersonik Füze TRG230İHA, AKINCI TİHA’dan Atıldı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Yerli ve milli imkanlarını kullanarak birçok farklı alanda farklı hizmetler ve farklı ürünler geliştirme gayreti içerisinde olan Türkiye, gelişim hızını artırmaya ve bu kapsamda da dışa bağımlılık oranını azaltmaya devam ediyor. Bu kapsamda pek çok farklı kategori altında üreticileri destekleyen ülke yönetimi, özellikle savunma sanayi alanda kat ettiği yol ile hem yerel basında hem de yabancı basında sıklık ile yer alıyor.

Türk savunma sanayisinin son dönemlerde geliştirmiş olduğu savunma araçları bugün Libya’dan Azerbaycan’a aktif olarak kullanılırken son olarak Ukrayna savaşında da üstün yetenekleri ile farkını ortaya koymayı başardı. Rus ordusunun tüm ekonomik üstünlüğüne rağmen Bayraktar TB2’leri kullanarak sınırlarını korumaya çalışan Ukrayna ordusu, şubat ayından bu yana devam eden savaşta teslim olmadı.

Bu kapsamda Bayraktar TB2’ler için Ukrayna halkı tarafından özel olarak besteler yazılırken yerli ve milli imkanlar ile geliştirilmiş olan insansız hava araçlarını ordularının envanterlerine dahil etmek isteyen pek çok ülke sıraya girdi. Bayraktar TB2’ler ve diğer İHA’lar için yabancı ülkelerden talepler gelmeye devam ederken Türk savunma sanayisinden bir haber daha geldi. Ülkemizin yerli ve milli imkanları ile geliştirilmiş olan savunma araçlarından birisi olan Akıncı TİHA, ilk süpersonik füze atışı ile gündeme bomba gibi düştü.

Ülkenin İlk Süpersonik Füzesi Atıldı!

Ülkenin İlk Süpersonik Füzesi Atıldı!


Baykar Teknoloji tarafından geliştirilmiş olan savunma araçlarından birisi olan Akıncı TİHA, ilk süpersonik füze atımı ile gündeme geldi. Yapılan resmi açıklamalara göre SİHA’larda kullanılmak üzere Roketsan tarafından geliştirilmiş olan ilk süpersonik füze TRG230İHA’nın ilk atışı, Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’ndan fırlatıldı.

Atış testi kapsamında Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinden havalanan Akıncı TİHA, Sinop ilinde bulunan test sahasına ulaşabilmek adına 700 kilometrelik bir mesafe kat etti. TRG230- İHA Füzesi, 25 bin feetlik irtifada bulunan Akıncı TİHA tarafından Sinop ilinde bulunan bir hedefe, 100 kilometreden çok daha uzun bir menzilden başarılı bir atış gerçekleştirerek hedefi vurdu.

Türkiye'nin Süpersonik Füzesi TRG230- İHA'nın Özellikleri

Akıncı TİHA tarafından planlanmış olan hedefi başarılı bir şekilde vuran Türkiye’nin ilk süpersonik füzesi TRG- 230 Füzesi, 20- 70 kilometrelik menzillerde yüksek öncelikli hedefler üzerinde oldukça etkili ve yoğun bir ateş gücü oluşturmaktadır. Roketsan tarafından geliştirilmiş olan bir diğer ürün olan Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile benzer uygun arayüzlere sahip olan süpersonik füze, farklı tiplere sahip olan platformlar üzerinden de fırlatılabilmektedir.

Türkiye’nin ilk süpersonik füzesi olarak duyurulmuş olan ve ilk test atışı da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olan TRG20- İHA’nın teknik özellikleri şu şekilde sıraladı:
  • Ağırlık: 215 kg
  • Çap: 230 mm
  • Güdüm: LAB+ ANS
  • Menzil: 20- 70 km
  • Yakıt: Kompozit katı
  • Kontrol: Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik
  • Tapa tipi: 55 metreden küçük çarpma ve yaklaşmalı
  • Harp başlığı ağırlığı: 42 kg
  • Harp başlığı tipi: Çelik bilyeli+ tahrip
  • Vuruş hassasiyeti: 10 metreden küçük
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst