Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İlk Elektrikli Otomobil Ne Zaman Üretildi?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
İlk yerli otomobilin üretim tarihi, son dönemlerde gündemde sıklık ile yer almaya başlayan elektrikli otomobil haberlerinden sonra merak edilmeye başlandı. Elektrikli otomobil üretiminin yeni çağın teknolojisine mi ait olduğu yoksa geçmiş zaman teknolojisinde de elektrikli otomobil üretimine yer olup olmadığı araştırmalara konu olmaya başladı.

Son dönemlerde hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında gözlenen yukarı yönlü hareketler, otomotiv sektörüne de direkt olarak yansıdı. Özellikle benzinli ve dizel motorlara sahip olan araç modellerinin üretimleri üzerinde etkili olan bu yansımalar, elektrikli otomobil modellerinin üretimlerinde artış gözlenmesini sağladı. Üretici firmalar, uzun vadede daha çok kazandıran ve çevreye olan zararları diğer araç modellerine göre daha düşük olan elektrikli araç modelleri konusunda birbirleri ile yarışmaya başladılar.

Üretici firmaların arka arkaya elektrikli otomobil modellerini tanıtmaları, tüketicilerin de dikkatlerini çekmeyi başardı. Şubat ayının sonu itibari ile resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının brent petrole değer kazandırması, akaryakıt fiyatlarını bir anda 30 TL seviyesine kadar yükseltti. Aylık akaryakıt harcamalarını göz önünde bulundurduklarında elektrikli otomobil modeli tercihinin uzun vadede daha fazla kazandırdığını fark eden tüketiciler, bütçeleri dahilinde elektrikli otomobil modellerine yönelmeye başladılar.

Elektrikli otomobil alanında gözlenen tüm bu yenilikler, son dönemlerde ilgili araç modellerinin sıklık ile gündemde yer almalarını sağladı. Bu kapsamda arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisini de elektrikli otomobillerin tarihçesi oluşturdu. Elektrikli otomobillere ilişkin yapılan bir araştırma, belki de birçok insanın hiç beklemediği sonuçların ortaya çıkmasını sağladı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre elektrikli araçların ilk örneği 1835 yılında tarihte kaydedildi.

İlk Elektrikli Otomobil Kimin Tarafından Üretildi?​

İlk Elektrikli Otomobil Kimin Tarafından Üretildi?


İlk elektrikli otomobil üreticisi, sektöre ve söz konusu araç modellerine ilgi duyan tüketiciler ve yatırımcılar tarafından oldukça merak edildi. Nerede ise 200 yıl önce ilk örneğine rastlanılmış olan elektrikli otomobile, ilk kimin hayat verdiği sıklık ile araştırmalara konu olmaya başladı. Tarihte ilk elektrikli otomobil üretimi yapan bilim insanı, Thomas Davenport olarak kayda geçti. Davenport tarafından üretilen ilk örneği sunulan elektrikli otomobilin nasıl ve nerede üretildiği ise merak konusu oldu.

İlk Elektrikli Otomobil Nerede Üretildi?​

İlk elektrikli otomobilin üretim yeri, elektrikli otomobiller ile alakadar olan tüketiciler ve yatırımcılar tarafından merak edildi. Sıklık ile araştırmalara konu olan bu sorunun cevabı ise “Amerika” oldu.

İlk Elektrikli Otomobil Nasıl Üretildi?​

İlk elektrikli otomobil üretim şekli, sektöre ilgi duyan kişiler tarafından araştırılmaya başlandı. Son dönemlerde sıklaşan ve büyük yatırımlar yapılan elektrikli otomobillerin, nerede ise 200 yıl önce hangi teknoloji ile nasıl üretilmiş olabileceği araştırmalara sıklıkla konu olmaya başladı. Tarihte yapılan araştırmalara göre ilk elektrikli otomobil, küçük bir lokomotif niteliği taşıyordu. Thomas Davenport, iki adet elektromıknatısı bir batarya ve bir pivot kullanarak tasarladı.

1900’lerde Elektrikli Otomobil Gelişimi​

Elektrikli otomobillerinde 1900’lü yıllardaki gelişimi, sektöre ilgi duyan kişiler tarafından oldukça merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Yapılan çalışmalara göre ilk olarak Thomas Davenport tarafından keşfedilen elektrikli otomobillerin gelişiminin 1900’lü yılların başında hız kazandığı bilgisi kaydedildi.

Elektrikli otomobillerin gelişim süreçlerine ilişkin yapılan araştırmalara göre elektrikli otomobiller 1900’lü yılların başlarında en verimli dönemlerini yaşadı. Elektrikli otomobillerin başarılı örnekleri ilgili dönemde ortaya çıkmaya başladı ve elektrikli otomobil kullanımı o dönem içerisinde yaygınlaşmaya başladı. Öyle ki New York eyaletinde elektrikli ticari taksiler kullanılmaya başlandı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst