Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İlk Elektrikli Araba Markası Hangisidir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,251
Tepkime puanı
261
İlk Elektrikli Araba Markası Hangisidir? Türkiye’de çok popüler olmasa da Avrupa ülkelerinde elektrikli araba almak için, çok fazla talep vardır. Fikir olarak mantıklı ve değişik olan elektrikli arabalar, giderek piyasadaki yerini, yükseğe taşıyor. Gelecek yıllarda çoğu insanın, elektrikli araba kullanacağı düşünülüyor.

Elektrikli arabaları insanları çoğu duymuştur fakat özellikleri ve tarihi pak fazla bilinmez. Özellikle internet ve sosyal medyada popüler olan elektrikli araba, son günlerde tarihi ve detayları ile merak ediliyor.

dsc_0342.jpgİlk Elektrikli Araba Markası Hangisidir?​

İlk Elektrikli Araba Markası Hangisidir? Elektrik araba, son yıllarda tekrar gündeme gelmiştir. Elektrikli arabanın tarihi, asır öncesine dayanır denilebilir. 19. Yüzyılın son dönemlerinde elektrikli arabalar, insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Tarihi 1890 olarak bilinir. Modeli Morrison olarak geçer. At arabasını andıran bir modeli vardır.

Araba tam olarak bataryası dolu iken, 160 km menzil gidebilen bir araçtır. Elektrikli arabalar şarjla çalıştığı için, uzun yollarda şarj bitme ve tekrar şarj etme sorunu olduğundan fazla yaygın bir hale gelememiştir. İlerleyen dönemlerde daha farklı çözümler bulunmuş fakat elektrikli arabalara kıyasla motorlu arabalar daha uygun fiyattan satılmaya başlamıştır.

Bu da elektrikli arabanın popüler olmasını engellemiştir. Uzun süre geri planda kalmıştır. Tekrar 1970’ li tarihlerde konuşulmaya başlanmış ama yine etkili olamamış ve tercih edilmemiştir. Elektrikli arabaları dezavantajı, yakıtlı araçların performansına yetişebilecek bir düzeyde olmamasıdır.

2009-Renault-ZOE-Z.E.-Concept-012.jpg


Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir?​

Elektrikli arabaların en büyük problemi, uzun menzilde şarjının bitmesidir. Elektrikli araba kullanan kişiler, böyle bir sorunda iki yol izleyebilir. Aracı şarj etme noktasına götürüp şarj etmek ya da şarj bataryasını değiştirmektir.

Genelde batarya değiştirme tercih edilir. Bunun sebebi, yakıt doldurmak tan bile daha pratik olmasıdır. Şuan da pek çok ülke, elektrikli arabaların yaygınlaşması için, ÖTV indirimi yapıp teşvik etmeye çalışma politikasındadır. Elektrikli araba şarj etme noktaları, Amerika ve Japonya gibi ülkelerde pek çok yere hızla kurulmaya devam ediyor.

Elektrikli Araba Alınırken Nelere Dikkat Edilir?​

Batarya sistemi ile çalıştığı için, elektrikli arabalar benzinli ya da dizel arabalara göre düşük bir performansta kalır. Daha az yol kapasitesine sahip olması, diğer araçlara göre, daha az tercih edilmesine sebep oluyor.

Elektrikli araba alırken, ağırlık kapasitesi, batarya ömrü, şarjın dayanma süresi ve ürünün garanti özellikleri, dikkate alınarak satın alınmalıdır. Elektrikli arabalar şarjla çalıştığı için, uzun yollarda şarj bitme ve tekrar şarj etme sorunu olduğundan fazla yaygın bir hale gelememiştir. İlerleyen dönemlerde daha farklı çözümler bulunmuş fakat elektrikli arabalara kıyasla motorlu arabalar daha uygun fiyattan satılmaya başlamıştır.

Bu da elektrikli arabanın popüler olmasını engellemiştir. Uzun süre geri planda kalmıştır. Tekrar 1970’ li tarihlerde konuşulmaya başlanmış ama yine etkili olamamış ve tercih edilmemiştir. Elektrikli arabaları dezavantajı, yakıtlı araçların performansına yetişebilecek bir düzeyde olmamasıdır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,989
Son üye
Kasım yanık
Üst