TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İkinci el araç alım satım vergisi ne kadar?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,107
Tepkime puanı
225
İkinci el otomobil satışları için yeni bir vergi sistemi hazırlandı. İkinci el araç alım satım vergisi ne kadar? İkinci el araç satış vergisi ne kadar? Çıkarılan bu yasa için detaylar nelerdir? Bu detayları sizlerle paylaşacağız.

İkinci el araç alım satım vergisi ne kadar?​

Yeni yasa taslağına göre, ikinci el araçların satışından binde 5 oranında vergi alınmasına karar verildi. Satış miktarı da aracın en az kasko değeri kadar olacak. Böylece düşük satış gösterilip vergiden kaçmaya çalışanların önü kapanmış olacak. Yani ikinci el araç satış vergisi için belirlenen oran ise 1000/5 oldu. Yani 100 Bin liralık bir araç için 500 TL verilecek, 500 Bin Liralık bir araç için ise 2.500 TL satış vergisi çıkarılacaktır. İkinci el alım satım yapanların da bu şekilde vergiye tabi tutulması sağlanacak.
ikinci el araç alım satım vergisi ne kadar? İkinci el araç satış vergisi ne kadar? Çıkarılan bu yasa için detaylar nelerdir?
Yasa şu an taslak halinde olsa da TBMM de bu yasanın onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Taslağı meclisten geçince tam olarak yasa haline gelecek. Burada satışlar için de ön koşulların uygun evraklar ve devirle sağlanması ve kasko bedeli üzerinden satışın yapılması da verginin kaçırılmaması için ön şart konulmuş oldu. Burada ikinci el alıcı ve satıcıların dikkat etmesi gereken nokta ise şu oldu. İki taraf için de alış satış işlemlerinde eski usul gibi devir almama olayları ortaya çıkacaktır. Bu da hem alıcıyı hem de satıcıyı mağdur durumuna düşürebilir. Bu konuya oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Yasa eğer meclisten geçer ise bunun için önlem alınmış mı bunun detayları o zaman belli olacaktır.
ikinci el araç alım satım vergisi ne kadar? İkinci el araç satış vergisi ne kadar? Çıkarılan bu yasa için detaylar nelerdir?
Yakında mecliste onaylanacak olan ve herkesin merak ettiği kinci el araç alım satım vergisi ne kadar? İkinci el araç satış vergisi ne kadar? Çıkarılan bu yasa için detaylar nelerdir? Sorularına sizler için cevap verdik. Bu yazımız dan sonra da sizleri Yurt dışından araba getirmek adlı yazımıza bakabilirsiniz. Bu yazımız için eğer yorumlarınız var ise aile olarak sizleri soru cevap yaptığımız araba forumu'na bekleriz. Buraya üyelik yapmak 30 saniye sürmektedir. Sizde ailemize katılabilir sormak istediğiniz soruları buradan başlık olarak açabilirsiniz.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,919
Mesajlar
3,560
Kullanıcılar
5,025
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst