Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İHA ve SİHA Yüzde Yüz Yerli Mi?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
İHA ve SİHA’ların yerlilik oranları hem ülke vatandaşları hem de özellikle Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte Türk savunma araçları ile yakından ilgilenmeye başlayan yabancı basın mensupları tarafından sıklık ile sorgulanmaya devam ediliyor. “Yerli ve milli” olarak duyurulmuş olan savunma araçlarının yüzde 100 yerli olup olmadıkları arama motorlarında sıklık ile araştırılıyor. Daha önce de alanlarda görev yapan ancak özellikle 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile dikkatleri üzerlerine çekmeyi başaran Türk savunma araçları hem yerli basında hem de yabancı basında sıklık ile manşetlerde yer almaya devam ediyor. Ekonomik olarak Ukrayna hükümetine göre çok daha büyük bir üstünlüğe sahip olan Rus hükümetinin, tüm imkanlarına rağmen yaklaşık olarak 6 aydır Ukrayna sınırlarında istedikleri hedeflere varamamış olmasının en büyük sebebi olarak Türk savunma araçları olarak gösteriliyor. Tüm dünyanın gözleri önünde sürdürülmeye devam edilen Rusya- Ukrayna savaşı, birçok ülkenin Rus hükümetine büyük yaptırımlar uygulamasına sebep oldu. Ancak Rus hükümeti, bütün ekonomik yaptırımlara rağmen savaş isteğinden geri dönmedi. Rus hükümetinin savaşta ısrarcı olması Ukraynalı vatandaşları dolayısı ile de Ukrayna hükümetini güç duruma sürüklemiş olsa da Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Türk savunma araçlarının üstün yetenekleri, şimdiye kadar Ukrayna sınırlarının muhafaza edilmesinde aktif olarak rol oynadı. Son dönemlerde basında ve alanlarda oldukça büyük etkiler yaratmayı başaran Türk savunma araçlarının gücü, tüm dünya ülkelerinin dikkatlerini çekti. Ülke yönetimleri, alanda bu kadar büyük bir etkiye sahip olan araçların yerlilik oranlarını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi açıklamalara göre Türk savunma araçlarının yerlilik oranları “rekor” başlığı altında duyuruldu. Yetkili isimler tarafından yapılan açıklamaya göre Türk savunma araçlarının yerlilik oranları, yüzde 93 olarak bildirildi.

İHA ve SİHA Arasında Fark Var Mı?

İHA ve SİHA Arasında Fark Var Mı?
İHA ve SİHA arasındaki farklar, arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya devam ediliyor. Hem Türk savunma araçlarına hakim olmak isteyen vatandaşlar hem de yabancı basın tarafından merak edilen İHA ve SİHA farkları, sıklık ile gündemde yer alıyor. Tasarlanmaya başladıkları ilk günden bu yana basında sıklık ile yer almaya devam eden Türk savunma araçları İHA’lar ve SİHA’lar, bariz farklılıklara sahip. “İnsansız hava aracı” açılımına sahip olan İHA daha çok gündelik hayat akışı içerisinde çeşitli görevlerin yerine getirilmesinde kullanılırken, “silahlı insansız hava aracı” açılımına sahip olan SİHA, gündelik görevlerden ziyade askeri alanlarda hizmet veriyor.

İHA Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

İHA’nın kullanım alanları, Türk savunma araçlarının özelliklerine vakıf olmak isteyen vatandaşlar ve savunma araçları ile yakından ilgilenen yerli ve yabancı basın tarafından sıklık ile araştırılmaya devam edilen konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Son güncellemeler ile birlikte gündelik hayat akışı içerisinde birçok farklı alanda hizmet vermeye uygun hale getirilmiş olan insansız hava araçları, temelde şu alanlar için kullanılıyor:
 • Keşif
 • Gözetleme
 • Yangın söndürme
 • Nakliye
 • İmha etme
 • Zirai ilaçlama
 • Kamera çekimi

SİHA Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

SİHA’nın kullanım alanları, özellikle Rusya- Ukrayna savaşından sonra sıklık ile sorgulanmaya başlanan konu başlıklarından birisini oluşturmaya devam ediyor. SİHA’ların kullanım alanları hem yabancı hem de yerli basın tarafından merak ediliyor. Tamamen askeri alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan SİHA’lar, üstün özellikleri sayesinde savaş alanlarında büyük başarılar elde ediyorlar. Yapılan resmi açıklamalara göre SİHA’ların temel özellikleri şu şekilde duyuruldu:
 • Kanat açıklığı: 12 m
 • Gövde uzunluğu: 6,6 m
 • Toplam kalkış ağırlığı: 650 kg
 • Azami hız: 135 knot
 • Faydalı yük ağırlığı: 55 kg
 • Servis irtifası: 25 bin feet
 • Havada kalış süresi: 27 saat
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst