Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İHA ve SİHA Fiyatları Ne Kadar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
İHA ve SİHA fiyatları, savunma araçlarının öneminin daha da iyi anlaşıldığı şu günlerde arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başladı. Ülkemizin yerli ve milli gururlarından olan savunma araçları konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyen yerli ve yabancı basın mensupları, ünü ülke sınırlarını aşan insansız savunma araçlarının güncel tutarlarını merak ediyorlar. Rusya- Ukrayna savaşı hali hazırda belirli bir popülariteye sahip olan Türk savunma araçlarının daha çok merak edilmesini sağladı. Ekonomik olarak Ukrayna’dan çok daha üstün olan Rusya’nın, yaklaşık olarak 6 aydır devam eden savaşa rağmen hiçbir savaş harekatında başarılı olamaması, Ukrayna ordusunun sahip olduğu Türk savunma araçlarına bağlandı. 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, birçok ülkenin Ukrayna’nın yanında yer almasına ve Rus hükümetine yaptırımlar uygulamasına rağmen son bulmadı. Ukrayna sınırlarını ihlal eden ve savaşın başladığı günden bu yana ülkenin toprak bütünlüğünü bozmayı hedefleyen Rus ordusu, hiçbir saldırısından istediği sonuç ile ayrılmadı. Ukrayna ordusu tarafından aktif olarak kullanılan silahlı insansız savunma araçları, Rus ordusunun püskürtülmesinde önemli bir rol oynadı ve oynamaya da devam ediyor. Tüm dünyanın gözleri önünde devam eden Rusya- Ukrayna savaşında, ekonomik olarak Ukrayna’ya göre çok daha üstün olan Rus hükümetinin bir başarı elde edememesi, olası bir savaş durumuna karşı ordularını hazırda bulundurmak isteyen diğer ülkelerin yönetimlerinin dikkatlerini çekti. Savunma araçlarından Bayraktar TB2’nin alanda gösterdiği performansların farkına varan ve envanterlerine SİHA’yı eklemek isteyen ülke yönetimleri, SİHA’nın güncel fiyatlarını yakından takip etmeye başladı. Türk savunma araçlarının güncel fiyatlarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ülkemizin ihracat gelirinin büyük bir kısmının savunma araçlarından elde ettiği bilinirken, resmi kurumlar veya kurumlarda yetkili olan kişiler, İHA ve SİHA’ların güncel fiyatlarına ilişkin ayrıntılı bir açıklamada bulunmamayı tercih etti.

SİHA'nın Fiyatını Bağış Kampanyası Ele Verdi!

SİHA'nın Fiyatını Bağış Kampanyası Ele Verdi!
SİHA için düzenlenen bağış kampanyası savunma aracının fiyatını ele verdi. 24 Şubat tarihinden bu yana ülke sınırlarını korumak üzere büyük bir direnç gösteren Ukrayna ordusuna ve Ukrayna halkına, savaş karşıtı olan diğer ülkeler tarafından oldukça büyük miktarlarda yardımlar gönderildi. Ukrayna ordusuna yardım gönderen ülkelerden birisi de Litvanya oldu. Litvanya Savunma Bakanlığı, mayıs ayında Ukrayna için bir bağış kampanyası başlattı. Başlatılan bağış kampanyası kapsamında Ukrayna ordusuna gönderilmek üzere Türkiye’den bir SİHA alınacağını belirten bakanlık, bu kapsamda çeşitli hesap numaraları paylaştı. Litvanya Savunma Bakanlığı, mayıs ayı içerisinde başlatmış olduğu bağış kampanyası kapsamında 1 milyon euro toplandığını ancak Bayraktar TB2’yi edinebilmek için 4 milyon euroya daha ihtiyaç olduğunu belirtti. Böylelikle Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA için belirlemiş olduğu satış fiyatının 5 milyon euro olduğu ortaya çıktı. Ukrayna ülkesi için bağış toplayan Litvanya Savunma Bakanlığı’nın Bayraktar TB2 için duyurmuş olduğu 5 milyon euroluk satış fiyatının, uydu kontrolü olmayan SİHA’lar için geçerli olduğu öğrenildi.

Türkiye SİHA'yı Bağışladı!

Türkiye’nin SİHA bağışı, medyada büyük yankı uyandırdı. Litvanya Savunma Bakanlığı’nın kampanyasına destek veren Türkiye, SİHA’nın kendileri tarafından gönderileceğini toplanan bağış tutarının ise insani yardım başlığı altında gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Ülkelere ve SİHA'lara Göre Satış Fiyatları!

SİHA’ların modellerine ve ülkelere göre satış fiyatları, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. 5 milyon euroluk taban fiyat ile satışa sunulduğu bilinen Bayraktar SİHA’ların, modellerine ve ülkeler ile yapılan anlaşmalara göre farklı fiyatlara sahip olduğu bildirildi. Ancak söz konusu SİHA’ların güncel satış fiyatlarına ilişkin ayrıntılı bilgi kamuoyu ile paylaşılmadı.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst