Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hyundai Geleceğin Klima Sistemini Geliştiriyor!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Hyundai Geleceğin Klima Sistemini Geliştiriyor! Son yarım yüzyıl veya daha fazla süredir temelde değişmeyen iç otomobil tasarımının bazı yönleri var.

Direksiyon simidi hemen hemen olmasını beklediğiniz yerde, vites kolu da sağınızda. Bunların yanında da klima boşluğu yer alıyor. Yuvarlak veya kare olabilirler veya ortam aydınlatmasıyla göz kamaştırıcı olabilirler, ancak kabini onlarca yıldır hemen hemen aynı şekilde ısıtıyor veya soğutuyorlar.

Hyundai Geleceğin Klima Sistemini Geliştiriyor!​

Ancak Hyundai, klima sistemlerinin etkinliğini artıran ve alıştığımızdan çok daha temiz bir kabin tasarımı sağlayacak gibi görünen araç iç döşemesi için çok ilginç bir patent başvurusunda bulundu.

Etkili bir şekilde, kabinin etrafındaki herhangi bir trim parçası, açıklıklar oluşturan ve havayı, hatta ışığı ve sesi tahliye edebilen çok sayıda hücre içerebilir.
Hyundai Geleceğin Klima Sistemini Geliştiriyor!
Koreli otomobil üreticisinin yeni teknolojisinin arkasındaki motivasyon, otomobillerin sadece bir ulaşım aracı değil, yaşam alanlarına dönüşmesidir. Her gün gelişen otonom sürüş teknolojileri ile, sürücüler veya yolcular mutlaka aynı pozisyonda oturmayacak. Döner koltuklar ve hareketli direksiyonlar için zaten patentler gördük .

Bu durumlarda, sınırlı hareket aralığına sahip küçük bir fiziksel havalandırma, yolcuların ihtiyaçlarını yeterince karşılayamaz, bu nedenle Hyundai'nin çözümü. Patent, "Birden çok hücre, çok sayıda hücrenin bir açma işlemi sırasında aracın iç boşluğuna bakan açıklıkları tanımlar". "Açıklıklar, açıklıklardan aracın iç boşluğuna ışık, ses veya hava tahliye edilecek şekilde düzenlenmiştir."
Hyundai Geleceğin Klima Sistemini Geliştiriyor!
Resimlerin gösterdiği gibi, bu gelişmiş hücre sisteminin geleneksel havalandırma çıkışlarında olduğu gibi gösterge panosuna yerleştirilmesiyle sınırlı olması gerekmez. Tavan döşemesi boyunca da yerleştirilebilirler, bu da otomobilin havalandırma sisteminin esnekliğini daha da artırır.

Hücreleri yatıracak ve böylece gerektiği gibi bir açma/kapama işlevi gerçekleştirecek aktüatörler kullanılacaktır. Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 gibi yeni elektrikli Kore otomobilleri bile böyle bir havalandırma sistemini gerektirecek iç esneklik düzeyine ulaşmaktan uzak olsa da, Hyundai böyle bir geleceğe hazırlanıyor gibi görünüyor. Volvo, esnek oturma düzenine ve birden fazla sürücü koltuğu pozisyonuna sahip kabinler üzerinde çalışan başka bir otomobil üreticisidir .

Gelecekte otomobil kullanımı gerçekten çok farklı görünüyor. Kaynak: https://carbuzz.com/news/hyundai-develops-air-conditioning-system-of-the-future
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst