Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

HÜRJET’te Önemli Gelişme: Son Montaja Geçildi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, havacılık alanında önemli projeler geliştirmeye ve mevcut projeleri geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk jet motora sahip olan eğitim uçağı olarak kayda geçen HÜRJET projesinde önemli bir ilerleme kaydeden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, eğitim uçağına ilişkin gelişme detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin 2017 yılında, kendi kaynakları dahilinde resmen başlatmış olduğu HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesine ilişkin önemli bir aşama geride bırakıldı. Ortalama 8 bin parçadan oluşacak olan eğitim uçağının ön gövdesi, son montaj aşamasına geçti.

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı'nda Yeni Gelişme!

Yaklaşık 8 bin parçanın 350’sini ön gövdesinde barındıracak olan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı’na ilişkin önemli bir gelişme kaydedildi. Yapılan açıklamalara göre eğitim uçağının ön gövdesi ilk montajdan son montaj hattına taşındı. Kompozit ve alüminyum parçalardan oluşan ön gövdede görev bilgisayarı, elektronik bileşenler ve hareketli yüzeylerin kontrol edilecekleri alanlar yer alacak.

Genel Müdürden Açıklama!

Genel Müdürden Açıklama!
HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında kaydedilen gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin ilk jet motorlu eğitim uçağı olan HÜRJET projesinin ön gövdesini ilk montaj hattından son montaj hattına taşımış olmanın heyecanı içerisindeyim. Jet pilot eğitimine katkı sağlayacak olan ve yeni nesil teknolojiler ile donatılmış olan HÜRJET projesi, 18 Mart 2023’te gökyüzü ile tanıştıracağız.”

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı'nın Özellikleri

İlk jet motorlu eğitim uçağı olma özelliğine sahip olan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, 2023 yılında ATAK 2 projesi ile birlikte ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Türkiye’nin savunma araçları alanına önemli katkılar sağlayacağı bilinen HÜRJET, özellikleri ile de bu görüşü destekliyor. HÜRJET’e ilişkin bilinen özellikler arasında şunlar yer alıyor:
  • Silahlı ve silahsız hava devriyesi
  • Harbe hazırlık geçiş eğitimi
  • Akrobatik gösteri uçağı
  • 1,4 Mach hız
  • 45.000 feet irtifa
  • 3 ton ağırlığında yük ile uçuş
  • Dijital kontrollü uçuş sistemi
  • İnsan- makine ara yüzü
  • Dahili taktik eğitimi
  • Sanal eğitim sistemi
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst