Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hidrojenli Hyundai NEXO Detayları


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Hidrojenli Hyundai NEXO Detayları neler? Özellikleri ve teknik bilgileri nedir? Tüm bu detayları sizlere sunacağız. Elektrikli otomobillerden sonra şimdi de gündemimizde hidrojenli araçlar yer almaktadır. Dünyada farklı markalar sayısı fazla olmayan hidrojen ile çalışan araçlarını tanıtmışlardır. Bunlardan birisi de Hyundai firmasıdır. Şimdi ise hidrojenli Hyundai NEXO modelinin detaylarına bakalım.

Yenilikçi detayları ve teknik özellikleri ile dikkat çeken Hyundai NEXO, son yılların en teknolojik otomobillerinden biri. Hidrojenle çalışan otomobil NEXO’nun temelleri ilk olarak Tucson (ix35) FCEV ile atılmıştı. Amerika’da satışa çıkarılan Hyundai Tucson, seri üretime alınan ilk hidrojenle çalışan otomobil olma özelliğini taşıyordu. 480 km menzile sahip olan Tucson FCEV, deposunu 10 dakika içerisinde doldurabilirken ayrıca çevre dostu otomobiller yaratma konusunda Hyundai’nin başarılarını da ortaya koydu. Hyundai’nin bu başarısı, yenilikçi ürün, hizmet ve liderlere verilen Edison Ödülleri ile taçlandırıldı.

Hidrojenli Hyundai Nexo Nasıl Çalışıyor?​

Hyundai NEXO’nun özelliklerine değinmeden önce, ilk etapta hidrojenli otomobil nedir ve nasıl çalışır bunları kısaca açıklayalım. Bu tür araçlar, benzin ve dizel gibi fosil yakıtlar yerine, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretebilmek için hidrojenden yararlanırlar. Bu sayede yakıt tüketimi konusunda da kullanıcılarına avantaj sağlarlar.

Hidrojen, oksijen ile tepkimeye girdiği zaman otomobil içerisinde yer alan piller de harekete geçmeye başlar. Elektrikli motorun çalışmasıyla birlikte ise araç yola çıkmaya hazır hale gelir. Havaya salınan gaz ise zehirli değil. Egzozundan atık gaz yerine yalnızca su buharı ortaya çıkar. Hidrojenli araçlar için yapılan altyapı çalışmalarının hızlandırılması da bu istasyonlarının sayısının her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Hyundai NEXO Modelinde Neler Var?​

Hidrojenli Hyundai NEXO, Tucson FCEV modelinden minimal tasarımı ile ayrılıyor. Geliştirilmiş güç ağırlık oranı sayesinde gövdesi daha da hafifleyen NEXO, kullanıcılara daha fazla yaşam alanı sunuyor.

Tork değeri de artırılan araç, daha kısa süre içerisinde hızlanabiliyor ve daha verimli bir şekilde kullanıcılarına ultra ekonomi sunuyor. Hyundai NEXO modelindeki en büyük yenilik ise artan menzil. NEXO, istatistiksel olarak bakıldığında sadece basit bir şehir aracı olmadığını ve uzun yolculuklar için de kullanıcılarına çok iyi bir yol arkadaşı olacağını kanıtlıyor.
Hidrojenli Hyundai NEXO Detayları

Yenilikçi Teknolojiler​

Hyundai markasının alternatif yakıtlı modellerdeki amiral gemisi olarak nitelendirilen NEXO, pek çok farklı sürüş desteği sistemini de sunuyor. Mobil uygulama sayesinde araca uzaktan erişim sağlanabiliyor. İlk defa kullanılan “İleri Seviye Şerit Asistanı” ise yolu devamlı olarak analiz ediyor.

Şeritlerden çıkıldığı zaman ise direksiyona hızlı ve güvenilir bir şekilde müdahalede bulunuyor. Otoban sürüş sistemi özelliği, haritaya erişilebilirliği ve otomobilin hızını otomatik olarak ayarlamaya imkan tanıyor. Kör nokta izleme sistemi, şerit takip asistanı ve uzaktan akıllı park asistanı özellikleri de sürüş deneyiminde farklılıklar yaratabilen teknolojik yenilikler arasında yer alıyor.

SUV Modellerde Yeni Bir Tarz​

Elektrikli otomobiller arasında yer alan Hyundai NEXO, sportif ve minimal profili ile kullanıcıları karşılıyor. Tasarım detaylarına bakıldığı zaman, ince bir havalandırma sistemi, bombeli motor kapağı ve gizlenmiş kapı kolları dikkat çekiyor. LED stop lambaları da yenilikçi tasarım içerisinde yer alıyor. Türbin stiline sahip olan jantlar, kullanılan üst kemerler ile zenginleştirilmiş durumda. SUV karakterini en iyi şekilde yansıtmayı başaran araç, muadil rakiplerine göre daha egzotik bir stil sunuyor. 4.691 mm uzunluğa, 1.859 mm genişliğe, 1.691 mm yüksekliğe ve 2.789 mm’lik dingil mesafesine sahip olan araç, şık görünümü ile görenleri büyülüyor.

Sadelikten taviz verilmeyen NEXO’nun iç mekanı ise son derece ferah. Dijital gösterge paneli ile entegre edilen bilgi ve eğlence ekranı, iki kollu direksiyon simidi ve ince yapıya sahip havalandırma ızgaraları ilk bakışta dikkat çeken iç tasarım detayları arasında bulunuyor. NEXO’nun iç panelinde bir sürücünün ihtiyacı olabilecek hemen hemen her türlü özellik yer alıyor. Aracın içerisinde ikili gri ya da mavi tek ton olarak renklendirme seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

Hyundai NEXO’nun Teknik Özellikleri Neler?​

Hyundai NEXO, teknik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Aracın en büyük avantajları arasında sessiz ve konforlu bir sürüş karakteri yansıtabilmesi yer alıyor. 800 kilometre menzili ile hayranlık uyandıran Hidrojenli Hyundai NEXO 156 litrelik yakıt deposuna sahip. Bu depoyu yalnızca beş dakika içerisinde tamamen doldurabiliyor.

Aracın elektrikli motor beygir gücü ise 160 olarak ön plana çıkıyor. Hidrojenli Hyundai NEXO’nun selefine göre aldığı yol 169 km uzuyor. Araç, 0’dan 100 kilometre hıza ortalama 10 saniye içerisinde ulaşıyor. Hidrojenli Hyundai NEXO, ortam ısısından bağımsız olarak yoluna pratik bir şekilde devam edebilirken, aşırı soğuk ya da sıcak gibi durumlardan asla etkilenmiyor. Eksi 30 derecede test sürüşü yapılan araç, buradan da tam not almayı başarıyor.

Termometrelerin 50 dereceden daha yüksek gösterdiği yerlerde dahi eşsiz bir soğutma performansı sergilemeyi de başarıyor. Kaynak; https://www.hyundai.com/tr/tr/hakkimizda/Hyundai-Dunyasi/Hyundai-Nexo
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst