Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar Son yıllarda en çok ortaya çıkan otomobiller hibrit ve elektrikli otomobiller oluyor. Hibrit otomobil de elektrikli otomobil de çok büyük fayda sunan otomobiller arasında yer alıyor.

Çoğu zaman ikisinin aynı şey olduğu düşünülse de aralarında çok büyük farklar bulunuyor. Hibrit ve elektrikli araba arasındaki farklar hem motor hem de iç dizaynı bakımından değişiklik gösteriyor.

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar​

Araç satın almadan bu konulara çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle son yıllarda en çok satılan araçlar ibret araçlar oluyor. Elektrikli otomobillerde aynı şekilde çok fazla tercih ediliyor. Her ikisi de çevre dostu olduğundan dolayı beğenilen araba modellerinden oluyorlar. En lüks araba modelleri bile elektrikli ve hibrit özellikteki araçları üretiyorlar.

ekran-resmi-2020-06-24-01-56Hq_cover.png


Motor Farkı​

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki en büyük fark motor üzerinde oluyor. Her ikisinin de farklı motor çeşitleri bulunuyor. Bu motor çeşitlerine göre aracın pek çok özelliği değişiklik gösteriyor.

Hibrit ve elektrikli araç teknolojisi birbirinden farklı olarak karşımıza çıkıyor. Hibrit otomobil adından da anlaşıldığı gibi hem elektrikli motor barındırıyor hem de mi benzinli motor bulunduruyor. Elektrikli otomobiller ise sadece elektrik ile çalıştığı için içerisinde motor bulunması söz konusu olmuyor.

Yani elektrikli otomobil kullanımında hiçbir şekilde yakıt tüketimi söz konusu olmazken hibrit otomobillerde isteğe bağlı olarak yakıt tüketimi söz konusu olabiliyor. Bu sebeple daha çok elektrikli otomobiller tercih ediliyor. Fakat yolda kalma gibi bir durumda da hibrit modeller hayat kurtarıcı oluyor.
2015-535117-2016-chevrolet-volt1.jpg


Şarj Özellikleri​

Hibrit otomobil ile elektrikli otomobil arasında diğer bir fark ise şarj özellikler oluyor. Hibrit araçlarda seyir halinde daha yavaş ilerleme söz konusuysa batarya kendini şarj etme özelliğine sahip oluyor. Bu şekilde yolculuk halinde bile harici şarj etmek mümkün oluyor. Fakat elektrikli araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Sadece şarja takılarak şarj etme özelliğine sahiptir. Hibrit araçlar ile seyahat etme sırasında sürekli şarj etmeye gerek kalmadan kendi kendine şarj etmesini sağlamak mümkün oluyor. Bu sebeple çok daha avantajlı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Hibrit ve elektrikli araç özellikleri birbirinden çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,046
Kullanıcılar
9,974
Son üye
Yasincbn29
Üst