Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hibrit Araba Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Hibrit araba nedir? Çalışma mantığı nasıldır? Gibi sorular insanlar tarafından son zamanlarda sıklıkla merak ediliyor. Aslında hibrit otomobiller uzun süredir aramızda ve sürekli değişime uğruyorlar. İlk hibrit araç 1898 yılında üretilmiştir.

Hibrit Araba Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?​

Hibrit motorun asıl amacı hem benzin materyallerinin hem de elektrik materyallerinin tek motor altında birleştirilmesidir. İlk hibrit otomobil Dr. Ferdinand Porsche tarafından üretilmiştir. Hibrit bir arabanın temel çalışma mantığı her tekerlek için bir elektrik motoru kullanılmasıdır.

Bu kullanılan elektrik motorları bu şekilde güç üretmektedir. Hibrit araba nedir? Çalışma mantığı nasıldır? Sorusunun cevabında hibrit araçlar genellikle karmaşık bir yapıya sahip olmaktadır. Hibrit otomobil hem elektrikli hem de benzinli motor bileşiminden oluşan ve gerekli koşullarda hangisinin devreye gireceğini bilen bir sistem olarak dizayn edilen araçlardandır.

Hibrit araçlarla ilgili birçok soru tüketicilerin merak ettiği konular arasındadır. Bunlardan en önde gelenlerinden biri de hibrit motor karlı mıdır? Sorusudur. Bu sorunun cevabı hiç kuşkusuz daha az yakıt tükettiği için evet olmaktadır. Hibrit motor çevreye faydalı mıdır? Denildiğinde araştırmalara göre daha az benzin tükettiği için benzinli araçlara oranla çevreyi daha az kirletir olarak cevaplanabilir.

Hibrit Araba Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?

Hibrit Araba Çalışma Mantığı​

Hibrit elektrikli araçların prensibine baktığımız zaman bir adet içten yanmalı motora sahip olduklarını görürüz. Aynı zamanda bir adet pildeki enerjiyi kullanarak çalışan motora sahiplerdir. Akü elektrikli motor tarafından şarj edilmez.

Aküyü şarj eden genellikle benzin kullanan motordur. Hibrit araba nedir? Çalışma mantığı nasıldır? Denildiğinde elektrikli araçlar gibi her zaman elektrik ile çalıştığını düşünmemek gereklidir. Elektrikli motor genellikle pil tam dolu olduğunda ve düşük hız ile sürüş yapıldığında kullanılır. Bu sayede benzine daha az ihtiyaç duyulur ve yakıt tüketimi minimuma iner.

Aynı zamanda kullandığı fren sistemi ile pil her frene bastığınızda bir miktar şarj edilebilir. Hibrit araçlarda ise kalkış ve az tüketim gerektiren şehir içi kullanımlarda elektrik motoru devreye girmekte, hızın arttığı noktalarda ise benzinli motor bu görevi üstlenmektedir.

Hibrit Araba Kullanmanın Avantajları​

Çevreye Faydalıdır​

Hibrit bir araç benzinli bir araca göre çevreyi çok daha az kirletir. Co2 Salınımı daha düşüktür. Aynı zamanda benzinli bir araca göre aynı miktarda yakıtla çok daha uzun süre gidebilir. Hibrit araba nedir? Çalışma mantığı nasıldır? Diye sorulurken sıklıkla küresel ısınmaya karşı bir avantaj olduğu genellikle unutuluyor. Benzinli araçların yerini hibrit araçların aldığı bir gelecekte, daha temiz bir havayı solumak mümkün görünmektedir.

Daha Az Masraflıdır​

Hibrit araçlar daha az yakıta ihtiyaç duyar minimum benzinle maksimum yol gidebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli hibrit araç kullanılması benzine yönelik talebi azaltacağı için benzin fiyatlarının dolaylı olarak düşmesine neden olacaktır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst