TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Havasız lastik Michelin Uptis detayları neler?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,114
Tepkime puanı
225
Yeni teknoloji olan Havasız lastik Michelin Uptis kamuoyu ile paylaşıldı. Araçlar artık havasız lastikler ile yola devam edecek. Gelin hep birlikte Michelin bu havasız lastiği nasıldır? Özellikleri nelerdir? Ne zaman piyasaya sürülecek? Tüm bu detayları sizlere sunalım.

Havasız lastik Michelin Uptis nedir? Ne zaman piyasaya Sunulacak?​

Havasız olarak üretilen bu lastik içerisinde hava bulundurmayacak ve patlama derdine çare olacak gibi görünüyor. Çünkü lastik devriminden sonra bu da bir devrim niteliğinde olacağı söyleniyor. 1940'lardan beri kullanılan bu havalı lastikler çeşitli evrimler geçirse de bu ladar köklü bir evrimi ilk kez yaşıyor. Çünkü lastikler temelde hava ile bütünleşen bir ürün olmaktan çıkamıyordu.
Havasız lastik Michelin Uptis detayları neler?
Fakat devrim niteliğinde olan bu havasız lastik Uptis, geleneksel bu yöntemi değiştirecek gelişme olmayı başardı. Çünkü araçların lastiklerine hava basmaya gerek kalmayacak. Araç sürücüleri de sık sık basınç kontrolü yapmayacak. Resimde de göreceğimiz gibi lastik içerisi elastik bir şekille hem esneme yapacak, hem de araç için doğru hızda ve doğru yerde sizleri basınç derdinden kurtaracaktır. Olası patlama riskini de ortadan kaldıracak bu yöntem için Teknik ve Bilimsel İletişim Direktörü Cyrille Roget şunları söyledi. “Uptis, 1940’larda radyal lastiğin olduğu kadar devrim niteliğinde.” “Lastikler 130 yıldır piyasada ve biz de delinmelere, düzensiz basınçlara ve yanak hasarlarına; hiçbir zaman tam bir çözüm bulamadık.” “En iyi şeylerden biri, Uptis ile birkaç dakika sürüşten sonra insanların farklı olduğunu anlamamalarıydı,” “Basınçları kontrol etmenize gerek yok, yol kenarında bir lastik patlamasıyla mahsur kalmayacaksınız ve otomobil üreticileri için bir stepne veya kriko dahil etmek zorunda değiller, ve tümü araçta çok fazla ağırlık tasarrufu sağlayan lastik basıncı izleme sistemlerine gerek yok.” “İş modeline bakıyoruz ve kitlesel pazarı hedeflerken, yollarının kalitesiz olması ve geleneksel lastiklerin hasar ve bunun sonucunda ortaya çıkan atık nedeniyle başlangıçta Doğu Asya ülkelerine bakıyoruz.”
Havasız lastik Michelin Uptis detayları neler?
Yukarıdaki açıklamalara bakacak olursak da lastik gerçekten devrim niteliğinde görünüyor. Şayet bu söylenenler olursa herkes hızlı bir şekilde bu lastiklere geçecektir. Fakat bu lastiklerde sağlamlık testini ve her şartta ve her koşulda denemeleri ve uzun süreçlere tabi tutmaları gerekiyor. Yoksa lastikler kar, ve yağmurlar birleşince yıpranma gerçekleştirebilir. Bu yıpranmadan sonra da yüksek hızlarda iç ve dış lastik bölümleri arasında bağlantılarda kopma olabilir. Bu da aracın bir anda lastikleri ile kendisini ayırmasına sebep olacaktır. Bu da bizim kendi görüşümüz. Şayet bu havasız lastik devrimi gerçekleşmeye başlayacak ise her türlü testlerinin yapılması gerekmektedir diye düşünüyoruz. Üretilen yeni havasız lastik için video hemen aşağıdadır.
Video Kaynak: Ayrıca Havasız lastik Michelin Uptis ne zaman piyasaya sürülecek? Sorusunu merak edenler için ise 2024 yılı işaret edildi. Bu yıldan sonra geliştirilen bu yöntem ile araçlar basınç ve hava sorunu olmadan yola devam edebilecekler. Bu arada öneri olarak sizlere 2021 Yılının En İyi Yaz Lastiği yazımızı bırakıyoruz. Soru olarak da havasız lastik Michelin Uptis sizce tutar mı? Beklenen verimi bizlere sunar mı? Cevaplarınızı yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.
 

Çevrimiçi

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,576
Kullanıcılar
5,227
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst