Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hasar (Tramer) Kaydı Sorgulama (SMS 5664)


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Hasar (tramer) kaydı SMS sorgulaması, araç sahipleri ve ikinci el araç satın almak isteyen diğer vatandaşlar tarafından arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu sorgulamanın ne işe yaradığını bilmeyen ancak sürekli olarak “tramer” ifadesi ile karşılaşan kişiler de sorgulamanın ne işe yaradığını ve nereden yapıldığını merak etmektedir.

Hasar (tramer) kaydı sorgulamasının ne anlama geldiğini öğrenmeden önce hasar kaydının ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekmektedir. Hasar kaydı daha eski dönemlerde “tramer” kaydı olarak anılmakta olduğu için halen bazı kaynaklarda tramer kaydı olarak geçebilmektedir. Bu kayıt, aracın geçmiş zamanlarda geçirmiş olduğu kazaları, araca uygulanan tamir işlemlerini ve araçta değişen parça bilgilerini göstermektedir.

Getirilen Sigortacılık Kanunu kapsamında araçların hasar kayıtlarına ulaşılabilmesi amacı ile Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi (SBM) sistemi kurulmuştur. Bu sistemde ikinci el araç ile ilgili tüm bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi sistemi tarafından kayıt altına alınan araç bilgileri hem alıcılar hem de satıcılar tarafından görülebilmektedir.

Böylelikle araç alım- satış işlemlerinde güvenli bir ortamın oluşmasını sağlayan bu sistem, olası mağduriyetlerin önüne geçmektedir. 5664 uygulamasına ilişkin açıklama yapan Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi şu ifadeleri kullanmıştır: “Uygulama ile birlikte vatandaşların araç hasar, araç detay ve değişen parça bilgilerine bir aracıya ihtiyaç olmaksızın kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.”

SMS ile Tramer Kaydı Sorgulama​


SMS ile Tramer Kaydı Sorgulama

Tramer kaydının SMS ile sorgulanması, araç sahiplerinin ve araç satın almak isteyen diğer vatandaşların sıklık ile merak ettikleri konu başlıkları arasında yer almaktadır. Yeni bir araç satın almak isteyen veya mevcut aracını değiştirmek isteyen tüketiciler, araç hasar kaydının nasıl sorgulanacağını araştırmaktalardır.

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi tarafından uygulamaya konan araç hasar kaydı sorgulama hizmeti, tüm operatörlerin erişimine açıktır. Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell ile yapılan SMS projesi kapsamında devreye giren tramer kaydı sorgulama hizmeti ile araç detay bilgilerine ve eksper raporuna kadar tüm bilgilere ulaşım sağlanabilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi tramer kaydı sorgulaması için Vodafone, Türk Telekom veya Vodafone operatörlerinden 5664’e kısa mesaj gönderilmesi gerektiğini belirtmiştir.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?​

Araç hasar kaydını SMS ile sorgulamak isteyen vatandaşlar, bu sorgulamayı nasıl yapmaları gerektiğini sıklık ile araştırmaktalardır. Birçok yanlış bilginin bulunduğu internet ortamında bu konuda da güvenilir kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Araç hasar kaydı sorgulama hizmetini devreye sokan Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi, SMS sorgulamasının nasıl yapılacağına dair en güvenilir bilgiyi vermektedir. SBM tarafından yapılan açıklamaya göre cep telefonunun kısa mesaj bölümünden plakanın yazılmasının ve 5664’e kısa SMS gönderilmesinin hasar kaydının sorgulanması için yeterli olduğu bilgisi kaydedildi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst