Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hacettepe yerli otomobil hakkında bilgiler


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,251
Tepkime puanı
261
Hacettepe yerli otomobil hakkında bilgiler sunacağız. Hacettepe Otomobil Hakkında Bilinmesi Gerekenler bunlara değineceğiz. Hacettepe otomobil, Türkiye’nin en büyük ve en eski üniversitelerden biri olan Hacettepe üniversitesi tarafından üretilmiştir. En büyük yerleşiminin Beytepe Kampüsü olduğu üniversite kapsamında Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve Teknokent mühendislerinden meydana gelen ekip tarafından yapılan Hacettepe yerli otomobil üretimi ile gündeme gelmektedir.

Hacettepe Yerli Otomobil Hakkında Bilinmesi Gerekenler​

Hacettepe yerli otomobil, tamamen yerli parçalar kullanılarak, Türk mühendislerin uğraşları sonucunda ülke ekonomisine kazandırılması planlanan elektrik enerjisi kullanılarak çalışan yerli otomobil olarak bilinmektedir. Spor bir model olarak tasarlanan otomobilin adı EVT S1 olarak belirlenmiştir. Seri üretim için en uygun model olarak düşünülen yerli otomobilin ilk etapta 1000 adet üretilmesi planlanmaktadır.

Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi ve Ostim’de üretilen parçalar kullanılmakta olup, otomobilin tasarımı da Türk mühendisleri tarafından yapılmıştır. Hacettepe yerli otomobil kapsamında bulunan elektrik enerjisiyle çalışan otomobilin yapımı ise ortalama olarak 3 yıl sürmüştür. Lansmandan sonra seri üretime geçilmesi planlanan otomobilin fiyatının ise, 50 bin dolar civarında olması beklenmektedir.

Spor arabalar kapsamında geliştirilen araç için, geniş ailelere uygun olan modellerin de tasarımına başlanılmıştır. Tek kapılı olarak üretilen EVT S1’in aile modeli ise 4 kapıdan oluşacak şekilde tasarlanmaktadır. 180 kilometre hız yapabilme kapasitesine sahip aracın motoru ise 141 beygir gücündedir. Hacettepe yerli otomobil hakkında bilgiler bu şekildedir.

Hacettepe Üniversitesi’nin Ürettiği EVT S1’nin Özellikleri​

Hacettepe yerli otomobil kapsamında büyük bir gelişme göstererek, EVT S1 adının verildiği elektrik enerjisi ile çalışan otomobil üremeyi başarmıştır. Ülke ekonomisine katkısının yanında, çevre kirliliğinin de önüne geçilmesini planlayarak üretilen yerli otomobilin özellikleri ise ekibin içinde bulunan Turan Soyözen tarafından açıklanmıştır.

3000’in üzerinde parça kullanılan otomobilin yapım aşamasında, aracın teknik özelikleri arasında bulunan temel özellikler; şasisinin dayanaklı ve sağlam materyallerden üretilmiş olmasıdır. Çok fonksiyonlu olarak tasarlanan araç şasisi alüminyum kullanılarak meydana getirilmiştir. Yerli otomobil EVT S1’in gövdesi ise; glass fiber ve karbon fiberin yanında lifli polimer malzemelerin bileşiminden oluşmaktadır. Kilometrede ise 4 kuruş değerinde bir elektrik tüketimi yapan Hacettepe otomobil EVT S1, İstanbul Ankara güzergahında ise 18 liralık elektrik harcamamaktadır.

Bu rakam ciddi bir tasarruf olup, az yakan araçların tercih edildiği gerçeğiyle doğru orantılı olarak tercih sebebi de olmaktadır. Aracın gövdesi, şasisi süspansiyon sistemi, direksiyon sistemi ve fren sistemi başta olmak üzere tüm ana malzemeleri Beytepe kampüsünde bulunan hangarda üretilmiştir. Çalışmaları yapan mühendislerin her detaya dikkatlice baktıkları üretim aşamasında, iç tasarım ve dış tasarıma da özen gösterilip, göz estetiğine hitap eden bir görüntü yakalanmıştır.

Aracın yapımında finansal destek, devlet kurumları tarafından verilmemiş olup, projeye destek sadece Ankara Kalkınma Ajansı tarafından verilmiştir. Sağlanan bu finans desteği ise, yerli otomobilin gövde üretiminde kullanılmıştır. Seri üretime geçilmesi için izin belgesinin gelmesi beklenmektedir. Ser üretime geçilmesi kararlaştırıldığında ise, maddi destek gerekecektir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,989
Son üye
Kasım yanık
Üst