Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Hacettepe üniversitesi yerli otomobil üretti


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,251
Tepkime puanı
261
Hacettepe Üniversitesi yerli otomobil üretiminde ilk üniversite unvanını almaktadır. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi bünyesinde yerli otomobil üretiminin yapılmasıyla birlikte, kamuoyunda büyük bir heyecan yaşanmaktadır. Özellikleri ve dış tasarımı ile dikkat çeken bu otomobil,

Hacettepe üniversitesi yerli otomobil Özellikleri​

Hacettepe Üniversitesi yerli otomobil üretimi ile ilgili en dikkat çekici özellik, otomobilin elektrik enerjisiyle çalışıyor olmasıdır. Yerli otomobilin ismi ise EVT S1 olarak bilinmekte olup, üretim aşamasında yerli ürünler kullanılmakla beraber Ankara’da üretilmiştir.

Üretilen elektrikli araçlar arasında seri üretim için en uygun model olan EVT S1, ortalama 3 yıllık çalışmalar sonucu üretilmiştir. Satışa sunulduğunda ise fiyatının 50 bin dolar civarında olması beklenmektedir. Üniversite bünyesindeki Türk mühendislerin çalışmaları sonucu üretimi tamamlanan otomobilin dış tasarımı spor bir model ve tek kapılı olarak belirlenmiştir.

Teknokent mühendislerinden ve Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan ekip, otomobilin iç ve dış tasarımını da ortaklaşa yapmışlardır. Aracın teknik özellikleri ise; şasisinin dayanıklı ve çok fonksiyonlu olması için alüminyum alaşımlardan meydana gelmektedir. Aracın gövdesi karbon fiber, glass fiber ve lifli polimer kullanılarak tasarlanmıştır. Kilometre bazında ise elektrik tüketiminin maliyeti ortalama olarak 4 kuruşa gelmektedir.

Hız sınırının 180 km olduğu araç, otomatik vitese sahiptir. 141 beygir gücüne sahip motoru, Ankara – İstanbul arasında 18 lira kadar bir elektrik enerjisi harcamaktadır. Tasarruflu yapısı ve göze hitap eden dış görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken otomobilin parçalarının büyük bir kısmı İvedik organize Sanayi Bölgesi’nde ve OSTİM’de üretilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi’nin Ürettiği Yerli Otomobilin Seri Üretim Aşaması​

Hacettepe Üniversitesi yerli otomobil kapsamındaki EVT S1, lansman sonrası seri üretime geçmek için onay belgesi beklemektedir. Onay belgesinin alımından sonrası içinse ilk bin adet üretilip piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Elektrik ile çalışan yerli otomobiller kapsamında seri üretim için en uygun araç olarak belirtilen yerli otomobil EVT S1 için geliştirme projeleri sürmektedir.

Seri üretime geçildikten sonrası için bir takım iyileştirmelerin yapılacağı belirtilmektedir. İç ve dış dizaynın spor araba formatında tasarlandığı aracın, dört kapılı aile modelleri için de çalışmalar sürdürülmektedir. Tek kapılı olarak üretilen aracın gövdesi, şasisi, fren sistemi, süspansiyonu ve direksiyon sistemi Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü bünyesine tasarlanarak üretilmiştir.

Araç üretiminde kaza faktörleri de düşünülmüş olup, gerekli testlerden geçirilmiştir. Hacettepe Üniversitesi kapsamında üretilen yerli otomobile hiç bir devlet kurumundan finansman sağlanmamış olup, projeye destek Ankara Kalkınma Ajansı’ndan gelmiştir. Bu finansman sadece aracın gövde üretiminde kullanılmış olup, diğer masraflar için Üniversite yönetimi ile çalışmalar yürütülmüştür.

Gerekli izinlerin alınmasından sonra seri üretime geçilecek olan Hacettepe Üniversitesi yerli otomobil olarak anılan EVT S1 için geliştirme çalışmaları da başlatılmıştır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,989
Son üye
Kasım yanık
Üst