Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Güneş Panelleriyle Şarj Olan Sona Sion Büyük İlgi Topladı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Elektrikli otomobil sektörü hızla büyümeye devam ederken, güneş enerjisi ile şarj olan otomobil modelleri de dikkat çekmeye başladı. Üzerinde bulunan güneş panelleri sayesinde günde 16 km menzil gidebilecek şekilde pillerini şarj eden Sona Sion projesi büyük ilgi gördü. Sektör temsilcileri bu otomobil projesinin elektrikli otomobil sektörünün geleceğini şekillendirebileceğini düşünüyor.

2021 yılında kitle fonlaması ile 53 milyon Euro gelir elde eden Sona Sion girişimi, daha sonra aldığı yatırımlarıyla 100 milyon Euro’luk bir proje haline geldi. Söz konusu projenin esas amacı, güneş panellerini gövdeye monte edip bir yandan da hareket halindeyken kendini kısıtlı da olsa şarj etmesini sağlamaktı. Ayrıca park halindeyken de şarj etme özelliği önemli bir avantaj olarak tanıtıldı.

Günde 16 Kilometre Yol Yapabilir

Günde 16 Kilometre Yol Yapabilir
Sona Sion projesi üzerinde tahminlere göre 248 güneş paneli entegre edilecek. Böylelikle aracın yılda 6 bin kilometrelik menzile ulaşması hedefleniyor. Bu rakam da günde 16 kilometre yapıyor. Çok güneşli yaz günlerinde şarj özelliği tam kapasite çalışacağından günde 48 kilometreye kadar menzile ulaşabileceği ifade ediliyor.

Sona Sion projesi, Alman mühendisliği ile geliştirildiği için ülkedeki güneşin bol olmadığı testlere göre bu sonuçlar elde ediliyor. Münih için elde edilen bu değerler, İstanbul’a uyarlandığında yüzde 30, Antalya’da yüzde 50 ve Bodrum civarında ise yüzde 70 daha fazla menzile ulaşılması sağlanıyor. Bodrum’da Sona Sion aracının kullanılması durumunda günde 27 kilometreden yılda 10 bin kilometre menzil elde edilebilecek.

Sona Sion Satış Fiyatı Belli Oldu

Mevcut teknolojilere göre güneş enerjisi çok fazla menzil sunmasa bile şarj masraflarını azaltması ve şarj etme zorunluluklarını ortadan kaldırması gibi avantajlar taşıyor. Evde şarj imkanı olmayanlar için güneş panellerinin büyük avantaj olduğu ifade ediliyor.

Otomobilin fiyatı vergiler hariç 24 bin Euro olarak açıklandı. Türkiye’deki vergi hesaplamasında göre 120 kW gücü olan bu aracın yüzde 25 ÖTV sınıfına girdiği görülüyor. Böylelikle güncel kurlarla kabaca hesap yapıldığında güneş panelli elektrikli otomobilin fiyatı 550 bin TL civarına tekabül ediyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst