Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Geely ve Waymo Arasında Sürücüsüz Elektrikli Araç Geliştirme Ortaklığı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araç çeşitlerinin yenilikçi bir girişimi olarak görülen elektrikli ve otonom türleri, şirketler arasında üretimi oldukça değerli görülüyor. Bu nedenle firma sahipleri tarafından yapılan açıklamalarda, bu durumun bir rekabet ortamı oluşturduğu açıklandı.

Spesifik olarak belirtilen bu araç türleri için sürekli bir rekabet ortamın oluşması ise firmalar arası yarışı, daha da daha da güçlendirir duruma getirdi. Rekabet içerisinde kalan ve oluşan yarışın geri planında kalmak istemeyen şirketler ise belirli bir ortaklık kurma fikrini geliştirdi. Ortaklık fikrini benimseyen şirketlerden en önde gelen isim ise Google'ın kardeş şirketi Waymo oldu.

Waymo tarafından yapılan açıklamaya göre yapılacak olan ortaklık, Çinli otomotiv şirketinin lideri olan Geely ile kurulacağı bildirildi. Hem Geely hem de Waymo tarafından dikkate alınacak fikir ise, otonom sürüş teknolojilerinin geliştirdiği yenilikçi girişimler olacağı belirtildi.

Bu ortaklık kapsamında odaklanılan girişimler ile tamamen özgün olan elektrikli ve otonom araçların geliştirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda her iki şirkette kendi bünyesinde sürücüsüz olarak yolcu taşıma prosedürü ile hizmet veriyor. "Geely, Zeekr Markası Araç İçin, Waymo Tarafından Kurulan Otomobil Şirketi İle Anlaştı"

Geely, Zeekr Markası Araç İçin, Waymo Tarafından Kurulan Otomobil Şirketi İle Anlaştı


Geely ve Waymo tarafından verilen sürücüsüz araç hizmeti ortaklık kurmalarındaki en büyük neden olduğu açıklandı. Çünkü her iki firma arasında kurulan ortaklık içerisinde bu hizmet, araç geliştirme amaçlı olarak kullanılacak. Waymo tarafından geliştirilmiş olan otonom araç teknolojileri prosedürleri, Geely'nin Zeekr markası için planladığı arabalara uygulanması planlandı. Yeni üretimi yapılacak arabaların ilk kullanımının ise ABD'de olacağı düşünülüyor.

Otomobil sektörü içerisinde yer alan ortaklıklar için birden fazla üretici ile çalışma gerekliliği bulunuyor. Bu nedenle Geely ve Waymo arasında kurulan ortaklığın bünyesinde yer alan sürücüsüz araç hizmeti için, kapasitenin üzerinde bir çalışan sayılarının olduğu bildirildi. Otonom sektörü alanında yapılacak olan her türlü girişimsel hareket için ilgili yeteneklerini paylaşılmasının oldukça önemli olduğunu bildiren Geely, kendi fikirlerinin geliştirilmesi için birden fazla üreticiyle iş birliği içerisine girdiklerini belirtti.

‘’Tesla Markasına Ait Araca Rakip Olabilecek Zeekr Geliştiriliyor’’ Waymo tarafından daha öncesinde yapılan Stellantis ile ortaklık anlaşması sonrasında kurulan Waymo ortaklığı için, elektrikli Jaguar I-Pace ve hibrit Chrysler Pasifica modelleri arasında olan bir araç geliştirdikleri açıklandı. Bununla birlikte Waymo, Phoenix eyaletine yakın bir uzeklıkta kendilerine ait sürücüsüz olarak yolculuk hizmeti veriyordu.

Geely tarafından geliştirilmesi planlanan araçların, Tesla markasına ait araçlara rakip olacağı belirtildi. Bu planlana uygun olarak Geely’nin yeni markası olan Zeekr Mart ayında tanıtıma çıkarılarak, 700 kilometreye kadar sürüş menzilinin olduğu açıklandı. Aynı zamanda aracın, 360 kW'a kadar hızlı şarj edilebilme özelliği de dikkat çekti.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst