Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Gaz Kelebeği Valfi Nasıl Temizlenir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Gaz kelebeği valfinin temizlenişi, araç sahipleri ve araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu düzeneğin niçin temizlenmesi gerektiğinin öğrenilmesinden sonra nasıl temizlenmesi gerektiği de araştırılan konu başlıklarından birisidir. Araçların satın alındıkları ilk günkü performanslarını muhafaza edebilmeleri için belirli dönemlerde bakıma girmeleri gerekmektedir.

Söz konusu bakım dönemlerinin dışında da bazı sıkıntılar ile karşılaşabilecek olan araçlar, sıklık ile gaz kelebeği valfi işlemlerine tabi tutulmak zorunda kalabilmektedir. Bu noktada temizleme işleminin nasıl yapılacağının bilinmesi, aracın performansının stabil hale getirilmesi ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi açısından oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Gaz kelebeği valfinin ana gövdesinin temizliği eski bir diş fırçası ile yapılmalıdır.

Valfin kanal ve boşlukları ise pamuklu çubuklar yardımı ile temizlenmelidir. Uygun bir temizleme spreyi ile gaz kelebeği düzeneğinin yüzeyinde bulunan tüm kirlerin temizlenmesi önemlidir. Bu noktada bazı araç modellerinde gaz kelebeği düzeneğinin iç yüzeyinin molibden bir tabaka ile kaplandığı ve bu tabakanın düzeneğin emme performansını arttırdığı unutulmamalıdır. Bu tip araçlarda molibden tabaka düzenekten ayrılmamalı ve kir ile karıştırılmamalıdır.

Gaz kelebeği valfinin temizlenme işlemlerinde oturma yerinin düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu noktada düzeneğin temizlenmesi için rölanti hız kontrolünün gaz kelebeği grubundan çıkarılması gerekmektedir. Temizleme işlemi esnasında karter havalandırma kanalının boşaltılması ve temizlenmesi için geleneksel bir ayak pompası tercih edilebilmektedir. Burada bağlantı parçasının çapı, ortalama olarak aynı kabul edilmektedir.

Daha önce gaz kelebeği gövdesinin temizlenmiş olması durumunda yeni temizleme işleminde gaz kelebeği grubunun yeniden takılması esnasında gaz kelebeği gövdesi contasının değiştirilmesi gerekmektedir. Temizleme işleminden sonra elektronik gaz vanasının boşta hızını ayarlayabilmek adına gaz kelebeği valfinin prosedürünün devre sokulması gerektiği unutulmamalıdır.

Gaz Kelebeği Valfi Nasıl Sökülür?​

Gaz Kelebeği Valfi Nasıl Sökülür?
Gaz kelebeği valfini sökme işlemi, valf temizleme işlemi yapmak isteyen araç sahipleri ve konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Bu konuda uzmanlarda gelen birtakım yorumlar bulunmaktadır. Gaz kelebeği valfinin temizlenmesi için kullanılabilecek en kolay koy, gaz kelebeği grubunun çıkartılması ve temizleme işleminin o şekilde uygulanmasıdır. Gaz kelebeği valfinin sökülme işlemi her araç modeli için farklıdır. Bu sebep ile valf temizleme işlemine girişmeden önce araca ait olan kitapçığın ve araç talimatlarının okunması gerekmektedir.

Gaz Kelebeği Valfi Ne Zaman Temizlenmelidir?​

Gaz kelebeği valfinin temizlenme zamanı, araç sahipleri ve diğer vatandaşlar tarafından merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan değerlendirmeler sonucunda gaz kelebeği valfinin temizlenme zamanının gelip gelmediğini anlamak için şu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir:
  • Sürüş esnasında araç performansında düşüş varsa
  • Düşük hıza rağmen araç sarsılıyorsa
  • Motor rölantide duruyor ve sarsılıyorsa
  • Rölanti hızı yüzüyorsa.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst