Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Fren Mesafesi Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Fren mesafesi nedir? sorusu trafiğe çıkan araç sürücüleri tarafından merak edilen bir konudur. Fren mesafesi, seyir halinde ilerleyen bir aracın herhangi bir nedenle yavaşlamak ya da durmak için fren yapması ile durması arasında geçen süreye verilen addır.

Bu sürenin kısalığı ya da uzunluğu insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu sistemler sayesinde araç güvenli bir şekilde yavaşlamakta ve arkadan gelen araçta ona göre kendi hızını ayarlamaktadır.

Yolcuların ve araç sürücülerinin can sağlığına büyük oranda fayda sunan bu uygulama her araçta birbirinden farklılık göstermektedir. Hız arttıkça fren mesafesi artmakta, hız azaldıkça ise fren mesafesi azalmaktadır. Fren mesafesi onu etkileyen çeşitli nedenlerden dolayı da farklılık gösterebilmektedir.

Fren Mesafesi Nedir?

Fren Mesafesi Nedir?Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?​

Fren mesafesi nedir? konusu kadar bu sistemi etkileyen faktörlerin ne olduğu da önemlidir. Bu sayede araç sürücüleri araçlarını daha güvenli ve başarılı şekilde kullanmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklar önlenmektedir. Fren mesafesini etkileyen en önemli etkenlerden bazıları şunlardır;

1-Hız​

Fren mesafesi ayarlamada en önemli etken kesinlikle hızdır. Yüksek hız fren mesafesini uzattığından kullanımı esnasında iyi bir ayarlama yapmak gerekmektedir. Aksi halde yaşanabilecek büyük kazalar önlenememektedir. Ne kadar hızlı şekilde araç kullanılıyorsa o kadar erken fren sistemleri devreye sokulmalıdır. Sürüş güvenliği açısından bu uygulama son derece önemlidir.
Fren Mesafesi Nedir


2-Lastik Aşınması Oranı​

Araç lastikleri aracın durmasında en önemli etkendir. Fazla yüklenilmesi lastiği aşındıracağından doğru bir şekilde fren mesafesini ayarlamak gerekmektedir. Fren mesafesi nedir? hakkında araştırma yapan sürücüler bu hususa sürüş esnasında dikkat etmelidir. Fren ve lastiğin doğru bir zamanlamada buluşması olası kaza riskini ortadan tamamen kaldırmaktadır.

3-Yol Koşulları​

İklim koşulları fren mesafesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerden en önemlisidir. Islak ya da donmuş zeminde araç lastiği yeri sağlam tutmadığından frenleme yaparken bu durumu göz önünde bulundurarak mesafeyi ayarlamak gerekmektedir. Kış aylarında ve yağışlı havalarda yaşanan trafik kazalarının büyük çoğunluğu bu nedenledir.
Fren Mesafesi Nedir?

4-Fren Durumu​

Frenlerin üretiminde kullanılan malzemeler ve kalitesi fren mesafesini etkileyen bir faktördür. Bu nedenle araç satın alırken sürücüler araçların frenlerine ve sahip oldukları özelliklerine detaylı bir şekilde bakmalıdır. Böylece Fren Mesafesi Nedir? sorusunu cevaplamış oluruz.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,082
Son üye
ikrammüslim
Üst