Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ford ve Rice Üniversitesi Plastikten Elektrikli Araç Üretecek!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dünya üzerinde bulunan yaklaşık 1,4 milyar hurda aracın geri dönüşüme katkı sağlamasına aracılık edecek olan proje, For ve Rice Üniversitesi’nin ortak çalışması ile hayata geçti. Yapılan açıklamalara göre araçların plastik atıklarından, elektrikli araç üretilebileceği bilgisi paylaşıldı.

Rice Üniversitesi ve Ford'dan İş Birliği!

Amerika Birleşik Devleti’nin Houston Eyaleti’nde bulunan Rice Üniversitesi ile Amerika’nın otomobil devlerinden olan Ford, tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir konuya ilişkin iş birliği gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Alınan bilgilere göre üniversite ve üretici firmanın, geri dönüşüm kategorisinden yola çıkarak, sürdürülebilir çalışmalar yürütecekleri ve bu kapsamda da elektrikli araçların üretim maliyetlerini dolayısı ile satış fiyatlarını düşürebilecekleri iddia edildi.

Yapılan son araştırmalara göre elektrikli araç üretimlerinde kullanılabilecek parçaların bir kısmının, dünya üzerinde varlığı bilinen en hafif malzeme olan grafenden üretilebileceği bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine harekete geçen Ford ve Rice Üniversitesi, araştırmaların sonuçlanmasını sağlayabilmek adına bir iş birliği yaptı ve ortak bir çalışma yürütmeye karar verdi.

F-150'den Plastik Atık Alındı!

F-150'den Plastik Atık Alındı!
Rice Üniversitesi ve Ford’un ortak çatıda yürüttükleri çalışmada, Ford’un eski kamyonet modellerinden birisi olan F- 150’nin plastik atıklarından yararlanıldı. Rice Üniversitesi’nin araştırmacıları, kendilerine teslim edilen F- 150 plastik atıklarını, “Flash Joule Isıtma” ismi verilmiş olan bir teknik ile dönüştürebileceklerini düşündü.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların sonuçlarına ve medyaya yansımış olan çalışma bilgilerine göre araçların tamponlarının, paspaslarının, koltuklarının hatta contaları ile dış kasalarının dahi plastik atıkları aracılığı ile üretilebileceğine kanaat getirildi.

Ford Çalışmaların Olumlu Sonuçlandığını Açıkladı!

Çalışmada kullanılan F- 150 modelinin yaklaşık 4,5 kilogramı bulan plastik atığı Rice Üniversitesi’ne gönderildi. Üniversitede atık parlatıldı ve sonrasında üretici firmaya geri gönderildi. Ford ise üretmiş olduğu köpük kompozitlerin grafen haline getirilebilmesi için araştırmacılara teslim etti.

Bu gelişmeler üzerine Ford’un Sürdürülebilirlik Uzmanı aynı zamanda da çalışmada görev alan yardımcı araştırmacı Alper Kızıltaş, şu açıklamada bulundu: “Grafeni üniversiteden aldığımızda, ürettiğimiz köpüğe küçük miktarlarda ilave ettik ve oldukça önemli bir gelişme gözlemledik. Fiziksel ve mekanik özelliklerin gelişimi konusunda beklentilerimizin üzerinde sonuçlar aldık.”
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst