Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Far Ampülü Nasıl Değiştirilir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Far ampülü nasıl değiştirilir? Far Ampülü nedir? Far Ampülünü kendim değiştirebilir miyim? Gibi sorular kullanıcılar tarafından sık sık araştırılan konulardan olmaktadır. Aynı evde ve işyerlerinde kullandığımız ampüller gibi araçlarda da kullandığımız ampüllerin belirli bir ömrü bulunmaktadır. Sürüş halinde iken birdenbire sönen far ampülü ile karşılaşırsanız far ampülünün değişimini vakit geçirmeden yapmanız gerekmektedir.

Far Ampülü Nasıl Değiştirilir?​

Değişimin acil olmasının sebebi farın gece sürüşünde güvenliğiniz amacı ile aracın olmaz ise olmaz aksamlarından bir tanesi olması hem de farın yanmıyor olmasının trafik kazaları dahil pek çok olumsuz duruma sebebiyet verebilme ihtimalidir. Tüm bunların yanı sıra yanmayan bir far trafik cezasına da neden olabilmektedir.

Far Ampülü Değiştirme İşlemi​

Peki araçlarımız için bu kadar önemli olan far ampülü nasıl değiştirilir? Bu sorunun cevabı için öncelikle aracınızı duruş pozisyonuna getirmelisiniz. Sonrasında kaputu açtığınızda farlara giden kabloları bulmalısınız. Bu kablo yığını içerisinde far ampülleri bulunmaktadır.

Ampüllere bağlanan kabloları hassas bir şekilde çıkartarak işlemi başlatmış olursunuz. Burada önemli olan parçalara zarar vermeden değişim işlemini gerçekleştirmektir. Burada bulunan kabloları çıkardıktan sonra ampülü rahat bir şekilde yerinden çıkartabilirsiniz.
Far Ampülü Nasıl Değiştirilir
Sonra yeni ampülünüzü dikkatli bir şekilde farın içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Ampülü taktıktan sonra burada bulunan kabloları ve kapağı geri yerlerine yerleştirip işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yeni takılan ampülün kesinlikle çıplak el ile ellenmemesini bir peçete veya bez yardımı ile değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekliliği ampül değişimi esnasında önemli bir konudur. Bunun sebebi hem yeni takılan ampülün ömrünü uzatmak hem de olası kazalarda yaralanma riskini önlemek içindir.

Far Ampülünü Kendimiz Değiştirebilir miyiz?​

Far ampülü nasıl değiştirilir? Sorusunu cevapladıktan sonra far ampülünü kendimiz değiştirebilir miyiz? Sorusu da çok sık araştırılmaktadır. Far Ampülünü yukarıda sıraladığımız adımlar ile kendiniz de yapabileceğiniz gibi değişim esnasında herhangi bir hasara yol açmamak için bir servis aracılığı ile de rahatlıkla ve uyguna değiştirmeniz mümkündür.

Şayet değişim işlemini kendim yapacağım diyorsanız aracınızın kullanım kılavuzunda yazan bilgileri öncelikli olarak okumanız tavsiye edilmektedir. Bilgilendirme metinleri sizin yanlış işlemler yapmanızı da engelleyecek hükümler içerebilmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst