Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

EPC Nedir ve EPC Lambası Neden Yanar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
EPC ve EPC lambası, araç sahibi vatandaşlar ile araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. EPC’nin anlamını bilmeyen vatandaşlar öncelikle bu konu başlığını araştırırlarken söz konusu terimin anlamını bilen vatandaşlar ise EPC lambasının hangi durumlarda yandığını öğrenmeye çalışmaktalardır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte araçlarda kullanılan sistemler de gelişmekte ve değişmektedir. Araç sahiplerinin daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşamaları amacı ile yapılan bu değişiklikler, çoğunluk ile takdir görmektedir. Ancak bu noktada araçların geliştirilmesi için eklenen her sistem, aracın çalışma mekanizmasını daha karışık bir hale getirmektedir.

Bu kapsamda kafa karışıklığına sebep olan sistemlerden birisi de EPC sistemi olarak gösterilmektedir. Araçlarda var olan EPC sistemi, yeni teknoloji ile birlikte geliştirilmiş ve araçlara eklenmiş olan bir sistemdir. “Elektronik Power Control” açılımına sahip olan EPC, aracın sahip olduğu büyün elektronik aksamın kontrol sistemi olarak tanımlanabilmektedir. Bu sistem her araçta bulunmamak ile birlikte bulunduğu araçlarda bir lamba göstergesine sahiptir.

EPC Sistemi Hangi Araçlarda Bulunur?​

EPC Sistemi Hangi Araçlarda Bulunur?
EPC sisteminin bulunduğu araçlar, yeni bir araca sahip olmak isteyen tüketiciler ile araç aksamlarına ilgi duyan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisidir. Son teknolojinin ürünlerinden olan bu sistem, henüz tüm araçlara entegre edilmediğinden sınırlı sayıda araçta bulunmaktadır.

Piyasada olan araçların bazılarında bulunan EPC sistemi, oldukça dikkat çekmektedir. Şimdiye kadar trafiğe çıkan Audi, Skoda, Volkswagen ve Seat marka araçlarda EPC sistemi olduğu bildirilmiştir.

EPC Lambası Ne İşe Yarar?​

EPC lambasının işlevi, ilgili sisteme sahip olan araçları bulunan tüketiciler tarafından merak edilmektedir. Bu lamba VAG grubu olarak adlandırılan araç modellerinde bulunmaktadır. Lambanın yanmaya başlaması ise bazı sorunlara işaret etmektedir.

EPC sisteminin araçta bulunan farklı aksamlar ile koordineli bir şekilde çalışıyor olması, lambanın yanması ile birlikte aracın servise götürülmesi konusunda özenli davranılması gerektiğini göstermektedir.

EPC Lambası Niçin Yanar?​

EPC lambasının yanış nedeni, ilgili sistemi barındıran araç modellerine sahip olan tüketiciler tarafından merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Temel olarak bu lambanın yanmasına sebep olabilecek birkaç faktör bulunmaktadır.

ABS sisteminin arızalanmış olması, gaz kelebeği lambasında bir sorun oluşmuş olması veya ESP fren sistemi ile ilgili bir hatanın oluşmuş olması EPC lambasının yanmasına sebep olabilmektedir. EPC lambasının yanmaya başlaması halinde göz önünde bulundurulması gereken bazı problemler şu şekilde sıralanabilir:
  • Motor sensörlerinde arıza
  • Motorda arıza
  • Direksiyon sensöründe arıza
  • Gaz kelebeğinin gövdesinde arıza
  • ABS’de arıza
  • Fren pedalı anahtarında arıza
  • Kablolamada arıza
EPC lambasının yanması durumunda vakit kaybedilmeden aracın servise götürülmesi gerekmektedir. Servisin ihmal edilmesi durumunda araçta can kaybına dahi sebep olabilecek ileri boyutlu arızalar gözlenebilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst