Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Emisyon Teknolojisi için Daimler ile işbirliği yapan, BMW ve Volkswagen’e para cezası!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Emisyon Teknolojisi için Daimler ile işbirliği yapan, BMW ve Volkswagen'e para cezası kesildi. Alman otomobil devleri, Avrupa Komisyonu'nun yeni AdBlue teknolojisinde rekabet etmekten kaçınmak için bir araya geldikleri kurallarından sonra 750 milyon sterlin para cezasına çarptırıldı.

Emisyon Teknolojisi için Daimler ile işbirliği yapan, BMW ve Volkswagen'e para cezası verildi!​

Avrupa Komisyonu, emisyon temizleme teknolojisinin kullanımını sınırlamak için birbirleriyle ve Daimler ile işbirliği yaparak antitröst kurallarını ihlal ettikleri için Volkswagen Grubu ve BMW'ye toplam 875 milyon € (750 milyon £) para cezası verdi.

Komisyon, üç firmanın dizel yakıtlı araçların egzoz gazlarından nitrojen oksidi azaltmak için AdBlue enjekte eden seçici katalitik indirgeme (SCR) teknolojisinin kullanımı konusunda on yıl önce görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Komisyona göre, üç firma, yasal AB gerekliliklerinin ötesinde emisyonları temizleyecek teknolojiyi tanıtma konusunda rekabetten kaçınmak için 2009 ve 2014 yılları arasında beş yıldan fazla bir süredir işbirliği yaptı.

Görüşmelerde Volkswagen, Porsche, Audi, BMW ve Mercedes-Benz ana şirketi Daimler'den temsilciler yer aldı. Anlaşmaya göre VW Grubu 502 milyon € (430 milyon £), BMW ise 373 milyon € (320 milyon £) ödeyecek. Daimler, kartelin varlığını ifşa ettiği için dokunulmazlık verildiği için komisyon tarafından para cezasına çarptırılmadı. Komisyon, Daimler'in bağışıklığı olmasaydı, 727 milyon Euro (624 milyon sterlin) para cezasına çarptırılacağını söyledi.

Komisyon ne buldu​

Komisyonun yaptığı incelemede, şirketlerin ticari açıdan hassas bilgilerin paylaşılmasıyla elde edilen AdBlue tanklarının boyutu ve makinelerinde ortalama AdBlue tüketimi konusunda anlaşmaya vardığı belirlendi. Bu, üç firmanın gelecekte teknoloji üzerinde rekabet etmek zorunda kalmayacaklarını bilmeleri anlamına geliyordu, bu da müşterilerle ilgili alanlarda sistem geliştirme ihtiyacını azaltırken Avrupa Ekonomik Alanı düzenlemelerini ihlal ediyordu.

Avrupa Birliği antitröst başkanı Margrethe Vestager şunları söyledi: “Komisyon, fiyat sabitleme veya pazar paylaşımının aksine teknik unsurlar üzerinde işbirliğinin kartel davranışı anlamına geldiğini ilk kez bulmuştur. Tüm şirketler kartele katıldıklarını kabul ettiler ve davayı çözmeyi kabul ettiler. "Avrupa'da her yıl milyarlarca avro değerinde milyonlarca yeni dizel otomobil satılıyor.

Ve daha birçoğu zaten kullanılıyor. Sadece bu arabaların kullanıcıları değil, tüm vatandaşlar, araba üreticilerinin araçlarından kaynaklanan zararlı emisyonları azaltmak için birbirleriyle rekabet ettiğine güvenebilmelidir. Ancak bu şirketler bu beklentileri karşılamadı.”

Üreticiler yanıt veriyor​

BMW yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun "antitröst ihlallerine ilişkin suçlamalarının çoğunu düşürdüğünü" ve davaları sona erdirmek için bir anlaşmaya varmaya karar verdiğini kaydetti. BMW ayrıca, komisyonun soruşturmasının yalnızca rekabet yasasına dayandığını ve firmaların emisyon testlerini manipüle etmek için sözde "yenilgi cihazları" kullandıklarına dair hiçbir kanıt bulunmadığını kaydetti.

BMW şunları ekledi: "Bazı rakiplerinin aksine, BMW Group hiçbir zaman azaltılmış, yasa dışı emisyon kontrolünü düşünmedi." Reuters'e yaptığı açıklamada Volkswagen, cezaya itiraz etmeyi düşündüğünü söyledi. “Komisyon, teknik işbirliğini ilk kez bir antitröst ihlali olarak ele aldığı için yeni yargı alanına giriyor” dedi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst