Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler neler? Elektrikli yerli otomobil TOGG nasıl ortaya çıktı? Elektrikli yerli araba TOGG tanıtımı gerçekleştikten sonra Türk halkının gönlünde taht kurmayı başardı. Biz debu gün bu arabaya özel yapacağımız haberde sizlere A dan Z ye herşeyi anlatacağız.

Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler neler?​

Elektrikli yerli araba TOGG nasıl ortaya çıktı? Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler neler? bu soruyu sizlere anlatacağız. Öncelikle Yerli otomobil sözü Ak partinin kendisinin verdiği sözdü. Yerli araba için girişime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülük etmesiyle başlayan yolculuğa TOGG kurulmasıyla başlandı.

Öncelikle bu girişime katılacakları bir araya getiren Cumhurbaşkanı bu girişimin Devrim otomobili gibi olmamasını istedi. Bu sözü de 5 babayiğit dediği gruplar ise Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding oldu. Bu isimler ise 2017 yılında belirlendi. Hemen hızlıca çalışmalar pazar araştırmaları vs yapılmaya başlandı.

Kimsenin umudu yok iken ufak ufak faaliyetler başladı. Önce maketi yapılan Elektrikli yerli otomobil TOGG Cumhurbaşkanı'na sunuldu. Basına kapalı olan bu sunumu Sn. Cumhurbaşkanı çok beğendi. Bu girişim başlarken bu beş babayiğitin ortak kurduğu girişimin adı ise Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu ismini verdiler. Yani kısaltması TOGG oldu.

25 Haziran 2018 tarihinde resmi olarak kurulum gerçekleşti. Daha sonra faaliyetlerine devam eden TOGG otomobil için mühendisler ve tasarımcılar ile çalışarak Türkiye'nin Otomobili olarak TOGG aracını yaptılar. Aralık 2019 a geldiğimizde ise tanıtımı olacağı söylenmeye başlandı. Resmi açıklama ile 27 Aralık 2019 günü Elektrikli yerli otomobil TOGG tanıtımı olacağı onaylandı.

O gün de Sn. Cumhurbaşkanı öncülüğünde bu tanıtım olacaktı. İşte o gün geldi çattı. Türkiye ilk Elektrikli yerli araba TOGG 'u görmeye hazırdı.
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

Elektrikli yerli araba TOGG tanıtımı nasıl oldu?​

Yerli otomobilimiz için 27 Aralık günü gelmişti. Kamuoyu bekliyor ve A dan Z ye herkesin gözü kulağı bu araçta idi. Gerekli açıklamalar vs konuşmalar yapıldıktan sonra tanıtım gerçekleşti. O gün beklentiler üst düzeyde idi. Elektrikli yerli otomobil TOGG artık ekranlarda boy göstermeye başladı.

Yerli arabaya ümidi olmayanlar bile hayran kalarak başka türlü yalanlar bulmaya başladılar. Türkiye otomobil yapamaz diyenler eleştirecek yer bulamadılar. Tüm herşeye ve herkese rağmen Yerli arabamız TOGG görenleri kendisine hayran bırakmıştı. Hemen hemen herkes de resimlerini çekerek sosyal hesaplarında paylaşmaya başladı.

Bir anda sosyal medyanın gündemi Elektrikli yerli otomobil oldu. Karşıt medya bile düşmanlık edecek detay bulamadılar. Bizler de ilk günden beri inandığımız bu gelişmeyi desteklemeye devam ettik. Yerliotomobil.org sitesi olarak da her gün yeni yazılarımızı yazmaya başladık. Yavaş yavaş merak özelliklere ve iç dizayna gelmişti.
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

Yerli otomobil TOGG için diğer Özellikler​

Yerli otomobilin özellikleri merak edilirken yavaştan detaylar gelmeye başladı. Tüm bunları yazımızda yazık ama biraz değinmek istedim. Evet yerli otomobil dolu batarya ile tam olarak 500 KM gidiyor. Daha sonra ise yakıt durumu merak edildi. Bataryayı doldurunca kaç lira tutacağı merak konusu oldu.

TOGG bataryası tam olarak 60 TL ye dolacak denildi. Yerli otomobilin zaten iç dizaynını söylemiyorum bile desek yeridir. Çünkü en seçkin araç markalarından bile güzel bir iç dizayna sahip bir dekor karşımıza çıktı. Boydan boya ekran ve doğa dostu motor yapısı filan daha önceki araçlara kıyasla herşey düşünülmüş bir araç sunuldu diyebilirim.

Gelelim elektrikli otomobil için şarj süresine bunu da merak eÇünkü Elektrikli yerli araba TOGG için bu da hayati öneme sahipti. Arkadaşlar 30 dakikada batarya full duruma gelebilecek. Yani 500 Km gittikten sonra bir sigara çay molası verdiğiniz zaman 30-35 dakikada aracınız %95 oranında dolacaktır. Bu da mükemmel bir rakam desek yerinde olur herhalde...
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

Yerli Aracımız Nerede Üretildi​

Elektrikli yerli otomobil TOGG nasıl ortaya çıktı diye merak ediyorduk. Bunun en başında da nerede üretildiği merak konusu oldu. Tabi ülkemizde hazırda bant sistemi veya fabrika olmadığı için yurt dışında bir tasarım fabrikasında üretildi. Fakat bizim mühendislerimiz ve bizim tasarımcılarımız tarafında İtalya da üretildi.

Yerli otomobilimiz nerede üretildi sorusuna hemen yukarıdaki yazımız dan daha detaylı öğrenebilirsiniz. Çünkü bu İtalya da üretilmesi konusunun üzerinden bir çok algı yaratılmaya çalışıldı. Bu yüzden detay yazımızı şiddetle okumanızı rica ediyoruz.
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

Yerli Araba Fabrikası Nereye Kurulacak?​

Elektrikli yerli otomobil TOGG fabrikası nereye kurulacak sorusunun cevabı önceden alınan kararla ve Cumhurbaşkanı kararname sinde de geçen Bursa iline kurulacak. Bursa ise belli başlı nedenlerden dolayı tercih edildi.

Bursa gerek sanayi, gerek yan sanayi, gerek otomotiv montaj sanayi ve gerekse ihracat için liman bulunması nedeniyle üretim fabrikasına yer olarak seçildi. Elektrikli yerli otomobil TOGG üretimi Bursa da gerçekleşecektir. Ayrıca söylemek istediğim bir konu da hemen gündeme gelen zeytinlikler konusu olacaktır. Fabrikanın kurulacağı yerde zeytinlikler kesilecek söylentileri mevcut. Fakat bunlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Elektrikli yerli araba TOGG için bir kampanya başlatılmış durumdadır. Devrim otomobili gibi bu girişiminde önünü kesmek istiyorlar. Fabrikanın kurulacağı yerde kesinlikle zeytinlikler yok hatta kurak bir arazi olduğu için sadece sazlıklar bulunuyor. Bunun için de yazdığım güzel bir yazım mevcut.
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

TOGG otomobili kaç model tanıtıldı?​

Elektrikli yerli otomobil TOGG kaç model tanıtıldı diye merak edenler için ise ilerleyen zamanda güzel bir içerik oluşturacağız. Şimdi sizlere ön bilgi vereceğiz. 27 Aralık 2019 günü tanıtımı gerçekleşen yerli otomobilimizin tanıtım da 2 ayrı modeli görücüye çıktı.

İlk etapta bu iki model ile ortaya çıkacağı 2022 yılında seri üretime başlanacağı belli bir süre seri üretim gerçekleştikten sonra da başka modeller de yapılacağı söylendi. Yani Elektrikli yerli araba TOGG bir adet SUV bir adet de SEDAN olarak tanıtıldı.
Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler

Yerli Otomobil ne zaman seri üretime geçecek?​

Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler içerisinde bir de ne zaman seri üretime geçeceği konusu oldu. Değerli yerliotomobil.org sitesi takipçileri bunun cevabı ise şu şekilde olacak. Şimdi fabrika hazırlıklarına başlanacak.

Fabrika kurulumu 2021 in son aylarına kadar sürebilir. Fakat seri üretime 2022 ortasında başlanmış olacak dendi. Yani 2022 sonunda 2023 başlarında da yerli otomobil TOGG yollarda denildi. Bu tarihler ön plan çizelgesi olarak sunuldu.

Yerli elektrikli otomobilin tahmini fiyatı ne olacak?​

Yerli elektrikli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bir diğer sorulan sorulardan birisidir. Bende tahminlerim doğrultusunda sizlere. Orada da dediğim gibi yerli otomobil fiyatları tahmini şu şekilde olacak. Suv için: 250 - 300 Bin TL Sedan için: 150 -190 Bin TL Not: Enflasyon artışı olursa 2022 Yılında +30 Bin TL üstü olabilir!!!! Yerli elektrikli otomobil fiyatları bu şekilde olacaktır.

Bunun sebebi ise ÖTV vs vergilerin olmayacak oluşudur. Çünkü yurt dışından gelen otomobiller için bu vergiler alınmaktadır. Bir nebze devlet teşviki de diyebiliriz. Bu yüzden fiyatı uygun tuttuk. Ama tahmini 2022 de çıkacağını da hesaplarsak enflasyon artışı durumunda + 30 Bin TL fazla etikete çıkabilir. Elektrikli yerli otomobil TOGG için merak edilenler neler başlıklı yazımızda bilinmesi gereken herşeyi sizler anlattım.

Elektrikli yerli araba TOGG için merak edilenler yazımıza eklemek istediğiniz şeyleri yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizler için bir tahminde bulundum. Bakalım bu fiyatlara bu araçları satın alacak mıyız.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst