Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli otomobillerin çalışma mantığı nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Elektrikli otomobillerin çalışma mantığı nedir? Öncelikle bu araçlar, yeni nesil çevre dostu araç gurubunda yer almaktadır. Elektrikli otomobiller; yakıt tasarrufu sağlamakta, sesiz çalışmakta, petrol tüketmemekte ve istenen motor verimliliğini vermektedir.

Araçların hareket etmesi ise bir rotor vasıtasına bağlıdır. Yani elektrikli araçlar, motor sisteminin içinde bulunan ve dönerek hareket eden rotor isimli parça aracılığı ile çalışır. Bu parça döndükçe elektrik akımı iletilmekte ve elektrik enerjisi bu sayede hareket enerjisine dönüşmektedir.

Bu araçlarda benzinli araçlardan farklı olarak tork gücünün hissetmek için motor sisteminin belirli bir devire yükselmesine gerek yoktur. Elektrikli araçlar motor sistemine ek olarak kullanılan batarya sayesinde kolaylıkla kullanılır.
electric-car-1458836_1920-1024x575.jpg


Elektrikli Otomobillerin Çalışma Sistemi Nasıldır?​

Elektrikli otomobillerin çalışma mantığı nedir? Bu araçların içinde lityum ve iyon pillerden oluşan bir batarya bulunmaktadır. Bu bataryalar aracılığı ile elektrikli araçlar 300 000-1000 000 kilometre yol yapabilmektedir. Bu batarların garantisi içinse firmalar dört yıllık süreler için %80’lik kapasitesine garanti vermektedir.

Önemli bir yakıt tasarrufu sağlayan bu araçlar için içten yanmalı motor sistemine sahip araçların tükettiği 1lt'lik benzinin karşılığını 10 kWh civarında belirlenmiştir. Elektrikli araçlar 100 kilometrelik mesafelerde yaklaşık 18 kWh elektrik enerjisi tüketir. Anlaşıldığı üzere içten yanmalı motora oranla bu enerji tüketimi oldukça düşüktür.

electric-car-789325_1920-1024x576.jpg


Genel Olarak Elektrikli Otomobiller​

Elektrikli otomobillerin çalışma mantığı nedir? Bu alanda çalışma gerçekleştiren uzmanlar, elektrikli otomobillerin motorlarının bir çamaşır makinesi motoru ile benzer bir çalışma prensibine sahip olduğunu söylemektedir.

Mazotlu ya da benzinli çalışan otomobillerden farklı olarak bu araçlar; aşınmama durumuna, yüksek verimliliğe ve çift yönlü çalışma özelliğine sahiptir. Elektrikli araçların şarj edilme durumu ise cep telefonlarının şarj edilme durumuna benzemektedir.

loading-1087264_1920-768x1024.jpg

Elektrikli otomobillerin çalışma mantığı nedir? Evlerde alternatif akım veren standart prizler tercih edilerek 8 ile 10 saat aralığında şarj edilebilir. Sürenin bu kadar uzun olmasın sebebi ise evlerde kullanılan elektrik tesisatının düşük amperli ve tek fazlı olmasıdır.

Kullanıcılar isterlerse farklı konumlara kurulan ücretsiz şarj istasyonlarından araçlarını şarj edebilirler. Bu gelişmiş şarj cihazları genelde benzin istasyonlarında ve alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır. Bu cihazlar yardımı ile 30-60 dakikada araç şarj edilebilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst