Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Elektrikli otomobiller konuları içerisinde sizlere bilgi olarak Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu başlığımızda Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın yolları neler? Bunlardan bahsedeceğiz. Şimdi zaman kaybetmeden yazımızın detaylarına geçelim.

Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu​

Pek çok potansiyel EV müşterisi için satın almadan önce en büyük potansiyel engellerden biri ' menzil kaygısı'dır . Yine de sürekli gelişen pil teknolojisiyle, elektrikli otomobiller tek bir şarjla her zamankinden daha uzağa gidebilir. Yine de, elektrik rezervlerinizi daha da fazla tüketmenin yolları var, işte menzilinizi genişletmek için en iyi 10 ipucumuz

1. Pil boyutu​

Elektrikli otomobilin menzilini artırmak için pil boyutu önemlidir. Tamam, bu açık görünebilir, ancak arabanızdaki pil ne kadar büyükse, yeniden şarj edilmeye ihtiyaç duymadan önce o kadar ileri gidecektir. Dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar gibi bazı cihazların aksine, şu anda EV'nizin hücrelerini üretildikten sonra yükseltemezsiniz, ancak yeni bir araba sipariş ederken ve kullanılmış satın alırken genellikle bir seçeneğiniz olur.
Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu


Örneğin, Nissan Leaf , 40kWh veya 62kWh batarya ile sunuluyor, birincisi iddia edilen 168 millik bir menzil sunarken, ikincisi etkileyici bir 239 mil sağlıyor. Açıkçası, pil ne kadar büyükse, finansal harcamalarınız o kadar yüksek olur, ancak maliyete dayanabilirseniz, bu daha büyük, gerçekten daha iyi anlamına gelen bir örnektir.

2. Rejeneratif frenleme​

Tüm EV'lerde, gaz pedalını her kaldırdığınızda veya frenleri fırçaladığınızda aküye enerji geri göndermek için elektrik motorunu bir jeneratör olarak kullanan bir sistem olan rejeneratif frenleme özelliği bulunur. Genellikle üretilen sadece küçük bir miktar elektriktir, ancak kurulumu etkili bir şekilde kullanın ve menzile düşündüğünüzden daha fazla mil ekleyebilirsiniz.

Bu, özellikle daha güçlü bir frenleme etkisi sağlamak için jeneratörden gelen direnç seviyesini değiştirmenize izin veren ve böylece bataryaya geri gönderilmek üzere daha fazla enerji bırakan EV'ler için geçerlidir. Nissan Leaf, MINI E ve Peugeot e-208 gibi otomobiller tek pedal modunda etkin bir şekilde sürülebilir ve bu da geleneksel sürtünme frenlerine hiç dokunmadan neredeyse tamamen durmanıza olanak tanır.

3. Arabanın koşullandırılması​

Belki de bir EV ile gerçekleştirebileceğiniz en güzel püf noktalarından biri, şarj ve ısıtma programlarını koltuğunuzun rahatlığında önceden programlamaktır. Klima sistemi, özellikle aşırı sıcaklıklarda kabini ısıtmaya veya soğutmaya çalışırken, çalışmak için makul miktarda enerji gerektirir.

Bu yüzden en iyisi, araç fişe takılıyken ve şarj olurken bunu halletmek en iyisidir, o zaman koşarken tek yapması gereken, daha az enerji kullanan belirli bir sıcaklığı korumaktır. Bu özellik, özellikle havanın en soğuk olduğu zamanlarda kullanışlıdır, çünkü kabin sıcaklığını önceden ayarlayabilir, camların buğusunu giderebilir veya buzunu çözebilir ve hatta araç şarj olurken ısıtmalı koltuğunuzu bile ayarlayarak pilin sürüş için gücünü korumaya yardımcı olur.

4. Pilin koşullandırılması​

Daha iyi şartlandırılmış hücreler daha iyi performans gösterdiği ve daha uzun yaşadığı için, güçlü bir pilin anahtarlarından biri doğru şarj etmektir. Yolculukların çoğunun, eve döndüğünüzde sık sık yükleme yapılan kısa atlamalar olduğu düşünüldüğünde, çoğu zaman pili kapasitesinin yüzde 80'ine kadar şarj etmek en iyisidir.

Bu sadece daha hızlı değil, aynı zamanda daha yavaş olan ve hücreleri daha fazla ısıtan ve potansiyel olarak onları bozan son yüzde 20'lik yükten kaçınmanız anlamına geliyor. Otomobilin tam menzil kapasitesine ihtiyacınız olduğunda, hücrelerin en iyi şekilde çalışacağını ve mevcut menzilin optimize edileceğini bilerek pili maksimum kapasitesine güvenle şarj edebilirsiniz.

5. Rota planlama​

Elektrikli otomobilin menzilini artırmak rota planlaması da çok önemlidir. Bu sadece EV'nizde ne kadar ilerlediğiniz sorusu değil, aynı zamanda oraya nasıl gideceğinizdir. Otoyollar ve çift taşıt yolları gibi yüksek hızlı rotalarda ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar fazla enerjiye ihtiyacınız olacak ve tahmin ettiğiniz menziliniz o kadar hızlı düşecektir.

Ancak rotanızı dikkatlice planladığınızda kilovatınız için daha fazla kilometre alabilirsiniz. Ne mutlu ki, verimli bir rota bulmak için yol atlasınızı incelemek için saatler harcamanıza gerek kalmayacak, çünkü çoğu uydu navigasyon cihazı bunu saniyeler içinde yapacak.

Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu


Dokunmatik ekrana birkaç dokunuştan biraz daha fazlasıyla en ekonomik rota için bir seçenek bulacaksınız. Elbette, A'dan B'ye biraz daha uzun sürecek, ancak enerji kullanımının azalması, bir şarjla daha ileri gideceğiniz ve zaman alıcı bir doldurma için durmanız gerekmediği anlamına da gelebilir.

6. Hız​

Elektrikli otomobilin menzilini artırmak için en önemlisi de hız faktörüdür. Ne kadar hızlı giderseniz, o kadar çok enerji kullanırsınız - bu sadece fiziktir. Bu, güç kaynağına bakılmaksızın tüm arabalar için geçerlidir, ancak özellikle elektrikli arabalar için geçerlidir. Anlık tork ve on binlerce devirde dönme yeteneği, neredeyse tüm elektrikli otomobillerin şanzımanlarında yalnızca tek bir orana sahip olduğu anlamına gelir (istisnalar, Porsche Taycan ve Dual Drive Tesla'dır - ikincisi ön ve arka motorları farklı şekilde kullanır).

Tek hızlı şanzımanlar, daha hızlı otoyol hızlarının pil menzilinde belirli bir ücret alarak motorun daha hızlı çalıştığı anlamına gelir (güç tüketimi 50 ila 70 mil arasında yaklaşık dörtte bir atlar). Hızı düşürürseniz elektriğin daha uzun süre dayanmasını sağlarsınız. Aynısı hızlanma için de geçerlidir ve EV'lerin yapabileceği hızlı off-the-line patlamaların tadını çıkarmak cazip gelse de,

7. Zemini Güzel Yolu Seçin​

En az dirençli yolu seçmek, enerji kullanımını en üst düzeye çıkarmak istediğinizde her zaman karşılığını alacaktır. Hem kurşun ayaklı hızlanmanın hem de geç frenlemenin cazibesinden kaçının ve menzil göstergenizden, tekerleklerinizin altında yuvarlanmasından daha hızlı millerin düştüğünü görmeyeceksiniz.

Beklentinizi yerine getirerek ve önünüzdeki yolu okumaya odaklanarak, köşelerden, döner kavşaklardan ve kavşaklardan her yerde daha fazla hız taşıyabileceksiniz. Bu, gaz kelebeği ve frenlere daha nazik bir şekilde yaklaşabileceğiniz anlamına gelir ve menzil için fazladan birkaç kilometre durulamaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, bu süreçte daha iyi ve daha güvenli bir sürücü olurken, aynı zamanda aküye ağır bir zarar vermeden ortalama hızları yükseltmeyi hedeflediğiniz için daha fazla eğleneceksiniz.

8. Enerji kullanımı​

Bir EV'nin menzilini etkileyen sadece elektrik motoru değil - aynı zamanda aracın ısıtma, aydınlatma ve bilgi-eğlence gibi tüm yardımcı fonksiyonları da var. Bu sistemlerin pil ömrü üzerinde şaşırtıcı bir etkisi vardır ve birçok elektrikli otomobilde ısıtıcıyı maksimuma ayarlarsanız, menzil göstergesinin birkaç mil düştüğünü anında görürsünüz.

Bu nedenle, bu enerji giderlerini olabildiğince verimli bir şekilde yönettiğinizden emin olmanız önemlidir. Otomobilin ön koşullandırması yardımcı olur, ancak hareket ettirildiğinde klima kontrolünü normalde klima kompresörünü devre dışı bırakan 'eko' ayarına getirin. Çoğu EV'de, ısıtıcıdan daha az amper kullanırken sizi sıcak tutan ısıtmalı koltuklar vardır.

9. Hazırlıklı olun​

Kütle her zaman verimliliğin düşmanıdır, bu nedenle EV'nizin mümkün olduğunca hafif olduğundan emin olun. Koltukları sökmek ve ses yalıtımı kadar aşırı hiçbir şeye göz yummuyoruz, ancak bagajın dağınıklıkla dolu olmadığından emin olun. Kaygan aerodinamik de yardımcı olur, bu nedenle kullanılmadığında her zaman tavan raflarını ve bisiklet taşıyıcılarını çıkarın.

İster inanın ister inanmayın, temiz bir araba gerçekten kirli bir arabaya göre daha az sürüklenerek havada tırmandırır, bu nedenle sık yıkama ve cilalama her zaman karşılığını verir. Yetersiz şişirilmiş kauçuğun yuvarlanma direncini artırması ve menzili üzerinde etkisi olması nedeniyle lastik basınçları da çok önemlidir.
Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu

10. Fırsat oldukça Şarj etme​

Tamam, öyleyse bu biraz hile, ama çatlama menzili kaygısı açısından kesin bir kazanan. Esasen, hangi yolculuğu yaparsanız yapın, biraz şarj süresini deneyin ve hesaba katın. Bu nedenle, süpermarkete bir gezi, bir akşam yemeği randevusu veya spor salonuna bir gezi olsun, şarj noktası olan bir yere gitmeyi hedefleyin.

Durmadan ilerlemek için yeterli tahmini menzile sahip olabileceğiniz daha uzun yolculuklarda bile, bir çay veya kahve molası verin, böylece gevşeyebilirsiniz ve araba kontrolü üstlenebilir. Bu şekilde, menzil hakkında nadiren endişeleneceksiniz. Elektrikli otomobilin menzilini artırmanın 10 yolu başlığımızda Elektrikli otomobilinizin menzilini iyileştirmenin yolları neler? Sizlere bunlardan bahsettik. Bu verilen taktikleri uygularsanız eğer otomobilinizin menzili artacaktır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,045
Kullanıcılar
9,961
Son üye
YakupDincer
Üst