Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Otomobil Üretimi Ne Zaman Başladı?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
İlk yerli otomobilin üretim tarihi, elektrikli otomobil tasarımlarının arka arkaya duyurulduğu şu günlerde arama motorlarına sıklık ile konu olmaya başladı. Elektrikli otomobillerin bugünün teknolojisinin ürünü mü oldukları, yoksa geçmiş yıllarda da çeşitli tasarımlar ile hizmet sunulup sunulmadıkları merak konusu oldu. Aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ve altın fiyatları, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de fahiş fiyatlandırma politikalarının uygulanmasına sebep oldu.

Benzinli ve dizel motorlara sahip olan araç modellerinde kullanılan yedek parçaların fiyatlarının artması hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobil modellerinin fiyatlarına direkt olarak yansıdı. Ek olarak 2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılan koronavirüs salgının sebep olduğu çip krizinin de yeni dönemde etkisini arttırması araç üretim sürecini uzattığından mevcut araç modellerinin yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu.

Otomotiv sektöründe gözlenen tüm bu olumsuz gelişmeler, içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretimlerde bazı sıkıntıların yaşanmasına ve araç satışlarının durma noktasına gelmesine neden oldu. Ek olarak ülke yönetimlerinin de yeşil dönüşüme yatırım yapma kararı almaları, benzinli ve dizel otomobil modellerine olan talebin azalmasına sebep oldu. Sektörde görülen bu gelişmeler, otomobil üretici firmaların benzinli ve dizel araçlar üretmektense elektrikli otomobil tasarımlarına yönelmelerini sağladı.

Son dönemlerde hem bilindik markaların hem de sektöre yeni dahil olma çabası içerisinde olan diğer markaların arka arkaya elektrikli otomobil tasarımlarını duyurması, sektörün canlanmasını sağladı. Türkiye’nin de yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg ile dahil olmaya hazırlandığı elektrikli otomobil pazarı, Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında fahiş fiyatlara ulaşan akaryakıt ürünlerinden yaka silken tüketicilerin de dikkatlerini çekmeyi başardı.

Son dönemlerde büyük bir gündem yaratmayı başaran elektrikli otomobil modellerinin hızla gelişiyor olması, bu türe sahip olan otomobillerin ilk olarak ne zaman üretildiklerinin merak edilmesini sağladı. Hem sektör temsilcileri hem üretici firmalar hem de tüketiciler arama motorlarında sıklık ile ilk elektrikli otomobile ilişkin araştırmalara yapmaya başladılar. Kayda geçen araştırma sonuçlarına göre popülerlikleri son dönemlere denk gelen elektrikli otomobillerin temellerinin, 1835 yılında atıldığı ve ilgili tasarıma sahip ilk aracın o sene içerisinde üretildiği ortaya çıktı.

İlk Elektrikli Otomobili Kim Üretti?​

İlk Elektrikli Otomobili Kim Üretti?
İlk elektrikli otomobilin üreticisi, arama motorlarında sıklık ile yer alan araştırma konularından birisini oluşturmayı başardı. Son dönemlerde popülerlikleri artan ancak temelleri yaklaşık olarak 200 yıl önce atılmış olan elektrikli otomobillerin ilk üreticisinin kim olduğu merak konusu oldu. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar kapsamında kayda geçen veriler, 1835 yılında üretilmiş olan ilk elektrikli otomobilin, bilim insanı Thomas Davenport tarafından üretildiğini işaret etti.

İlk Elektrikli Otomobil Hangi Ülkede Üretildi?​

İlk elektrikli otomobilin üretildiği ülke, sıklık ile araştırılan bir diğer konu başlığı olarak ön plana çıktı. Yapılan araştırmalara göre ilk elektrikli otomobilin Amerika’da üretildiği öğrenildi.

İlk Elektrikli Otomobil Nasıl Üretildi?​

İlk elektrikli otomobilin üretimi, oldukça merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bugün dünyaya nam salmış birçok üretici firmanın üzerinde çalışmalar yürüttükleri elektrikli otomobillerin, bundan 200 yıl önce nasıl üretilmiş olabileceği konusu tüketicileri şaşırtmaya devam ediyor.

1835 yılında elektrikli otomobillere ilişkin ilk çalışmaları yürüten bilim insanı Thomas Davenport, iki adet elektromıknatısın tasarımında bir batarya ve bir pivot kullandı. Bu şekilde dizayn edilen ilk araç, küçük ölçekli bir lokomotif niteliğinde kullanıldı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst