Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Otomobil Sektöründe Düzenleme Beklentisi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, elektrikli otomobil sektörüne yönelik yapılması planlanan düzenlemeler ile ilgili konuştu. Ülkemizde elektrikli araçlar ve şarj hizmetleri konusunda düzenlemelerin yapılmaya başlandığını söyleyen Bayram, bu alandaki son gelişmeleri bir kez daha gözler önüne serdi.

Elektrikli otomobil şarj istasyonları kanun metni ve diğer gelişmeleri özetledi. Elektrikli şarj istasyonu yönetmeliğinin normalde mevzuat yapısına oturtulmuş olmadığını hatırlatan Berkan Bayram, “Yaklaşık on yıllık bir sektörden bahsediyoruz 2008’den başlangıcı alırsak. Günümüze kadar iki üç düzenleme yapılmıştı.

Genelde otopark yönetmeliği içerisinde bir başlık olarak değerlendirilmişti, kimisinde konut yapılırken her on araca bir şarj ünitesi ayrılması gibi daha geniş kapsamlı kanun metinlerinin içinde birer başlık olarak yer alıyordu.” ifadelerini kullandı.

EPDK Şarj İstasyonları Düzenlenecek

EPDK Şarj İstasyonları Düzenlenecek


Mevcut durumda tamamen şarj ile ilgili kanunların hayata geçtiğini belirten TEHAD Başkanı Berkan Bayram, EPDK bünyesinde enerji dönüşüm dairesi kurulduğunu söyledi. Bu daireye bağlı Şarj İstasyonları Grup Başkanlığı kurulurken, Bayram şu açıklamayı yaptı: “Şarj hizmetinin tedarik zinciri içerisinde şarj ağı, şarj ağı işletmecisi bu işletmeciden alınacak olan sertifikalar gibi artık kademeli olarak da alt başlıklar ve kollar tanım olarak verildi. Yine aynı şekilde şarj ağı işletmecisine hak ve yükümlülükler getirildi, bunların ne olduğu açıklandı.”

“Tesla Gibi Markalar Çıkarabilirdik”

Elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen Tesla markasından örnekler veren Bayram, “Bugün herkes Tesla’yı konuşuyor, Tesla bundan on yıl önce 2 bin tane otomobil satmıştı tüm dünyada. Ama beş yıl sonra 150 bin adede, geçen yıl 500 bine bu yıl da 1 milyon adede ulaştı. Şu an 3 kıtada 6 tane fabrikası var. Biz de böyle markalar çıkarabilirdik şimdiye kadar.” dedi.

Kullanılan Elektrik Kadar Ödenecek

EPDK’nın yayınladığı yeni Şarj Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’nı değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, ödeme şeklindeki değişime dikkat çekti. “Dakika bazlı şarj fiyatlaması yapılıyordu şimdiye kadar. Kanun taslak metniyle artık kW/saat üzerinden, yani çekilen enerjinin gücü baz alınarak fiyatlama yapılacak.” diyen Bayram, aynı zamanda bu konuda yeni bir düzenlemeye daha ihtiyaç olduğunu hatırlattı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst