Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarına EPDK Düzenlemesi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) marka adıyla üretilmesi heyecanla beklenen yerli elektrikli otomobil, bu sektöre olan ilgiyi artırdı. Dünyanın dört bir yanında otomotiv sektöründe içten yanmalı motorlardan elektrikli modellere geçiş yaşanırken Türkiye’de de bu süreç hız kazanıyor.

2023 yılında yollarda olması beklenen Togg C-SUV modeli ve diğer elektrikli araçlar için yurdun dört bir yanında elektrikli otomobil şarj istasyonları kurulacak. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), yeni yönetmelik taslağını hazırladı. Bu taslak Meclis’te onaylandığında elektrikli otomobiller için şarj istasyonu koşulları da standarda bağlanacak.

EPDK Yeni Yönetmelik Taslağı Hazırladı


EPDK Yeni Yönetmelik Taslağı Hazırladı


Söz konusu taslağa bakıldığında elektrikli otomobil kullanıcılarını yakından ilgilendiren düzenlemeler olduğu görülüyor. Buna göre elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunacak istasyonlarda uygulanacak fiyatlar, dijital mecralarda ve istasyonlarda ilan edilecek.

Bu uygulama kapsamında elektrikli araç sahipleri, yolculuk öncesinde de fiyatına ve müsait durumuna göre istasyon seçebilecek. Yolculuk sırasında elektrikli araç sürücüsü hangi istasyonda ne kadar duracağını önceden belirlemek için bu uygulamaları kullanarak rezervasyon yaptırabilecek.

EPDK’dan En AZ 10 Yıllık Lisans


Elektrikli şarj istasyonu işletmeciliği yapılabilmek için EPDK’dan en az 10 yıllık lisans alınması gerekecek. İşletmecilik için verilen bu lisansın maksimum süresi ise 49 yıllık olacak. EPDK elektrikli araç istasyonu işletme lisansı alınırken asgari sayıda şarj ünitesi kurulması koşulu bulunacak.

İşletmeci, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde en az 50 adet şarj ünitesi kurma sorumluluğunu yerine getirecek. Bunun yanı sıra elektrikli araçlar için şarj fiyatı, kilovatsaat cinsinden tüketilen birim enerji bedeli üzerinden hesaplanacak.

Fakat EPDK, bölgesel ve ulusal çapta asgari ve azami fiyat limiti uygulayabilecek. İhtiyaç halinde tavan fiyat getirip şarj fiyatlarını düzenleyebilecek. Bu kapsamda aracını şarj eden sürücüden ilave ücret talep edilmeyecek. İşletmeciler ise farklı güçteki şarj üniteleri için kendi başlarına farklı fiyat uygulaması yapabilecek.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst