Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Otomobil Devi Tesla’dan Geri Çağırma Duyurusu


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen ve son yıllarda satış rakamlarının hep zirvesinde yer alan Tesla yeni bir duyuru yaptı. Tesla web sitesinden yapılan duyuruda bazı modellerin güvenlik riski taşıyan sorunlar yaşadığı belirtildi. Şirket, piyasaya sürüp satışını yaptığı modellerde bulunan Tam Kendi Kendine Sürüş (Beta) yazılımı taşıyan 53 bin 822 aracını geri çağırıyor.

Elektrikli otomobil devi Tesla’dan gelen bu hamle sektörde kafa karışıklığı yarattı. Son yıllarda Model 3 ve Model Y gibi satış rekorları kıran araçlarıyla elektrikli otomobil sektörüne damgasını vuran Tesla, bir kez daha geri çağırma duyurusu yaptı.

Daha önce de bazı modellerinde geri görüş kamerasının tam çalışmaması sebebiyle güvenlik açığı bulunduğunu ifade eden Tesla, bu araçlarını tesislerinde ücretsiz olarak tamir etti. Tesla şirketi son duyurusunda da güvenlik sorunu yaratan bir probleme dikkat çekti.

Tesla Hangi Modelleri Geri Çağıracak?

Tesla Hangi Modelleri Geri Çağıracak?
Elektrikli otomobil dünyasının bir numaralı markası olmaya devam eden Tesla, bazı modellerin güvenlik riski oluşturan sorun yaşadığını duyurdu. Yapılan açıklamada bazı kavşaklarda aracın tamamen durmamasına neden olabilen Tam Kendi Kendine Sürüş (Beta) yazılımına sahip araçların geri çağırılacağı belirtildi.

Bu kapsamda Tesla, piyasaya sürüp satışını yaptığı be bu yazılımı taşıyan 53 bin 822 ABD aracını geri çağıracağını duyurdu. Sürüş güvenliğinde sorun yaratması yüzünden Tesla ile birlikte Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), problemin çözümü için harekete geçti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, geri çağırmanın bazı 2016-2022 Model S ve Model X, 2017-2022 Model 3 ve 2020-2022 Model Y araçlarını kapsadığı ifade edildi. Bununla birlikte NHTSA, bu özelliğin araçların durmadan tüm kavşaklardan geçmesine izin verebileceğini söyledi.

Geri Çağırma Sonrası Yazılım Güncellenecek

Tesla şirketinin 2016-2022 Model S ve Model X, 2017-2022 Model 3 ve 2020-2022 Model Y araçlarında meydana gelen yazılım sorunu güncelleme ile çözülecek.

NHTSA, Tesla'nın bir kablosuz yazılım güncellemesi yaparak bu güvenlik sorununu ortadan kaldıracağını belirtti. Öte yandan ABD’de bulunan yaklaşık 54 bin aracın geri çağırma süreci hakkında Tesla’dan detaylı bir açıklama bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst