Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Araçlara ÖTV Düzenlemesi: Yasa Meclisten Geçti!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dünya genelinde elektrikli motora sahip araçların kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Birçok otomotiv devi elektrikli araçlara geçiş sürecini hızlandırırken, Türkiye’de de elektrikli araç kullanım oranı artış göstermeye başladı. Artan elektrikli otomobil kullanımı ile birlikte TBMM’den geçen torba yasa teklifi, elektrikli otomobillerde indirimin önünü açtı.

Söz konusu yasa teklifine göre motor gücü 160 kW’ı aşmayan ve matrah değeri 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı %10 olacak. Aynı motor gücünde ancak matrah değeri 700 bin TL’yi aşan otomobillerde ise ÖTV oranı %40 olacak. Matrah değerinin artması halinde ÖTV oranında da değişiklikler olacak.

Elektrikli Otomobillerde ÖTV Düzenlemesi

Elektrikli Otomobillerde ÖTV Düzenlemesi
Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre; geçtiğimiz günlerde torba yasaya dahilen elektrikli araçların ÖTV oranlarını yeniden belirleyen yasa teklifi TBMM’deki oylama ile kabul edildi. Türkiye’nin yerli otomobili olan ve 2023 yılında yollarda olması beklenen TOGG’un fiyatını daha ulaşılabilir bir noktaya getirmesi beklenen bu düzenleme, TOGG’un yanı sıra ilerleyen dönemlerde satışa sunulması planlanan birçok elektrikli otomobilin de fiyatını düşürecek.

Matrah Değeri ve Motor Gücüne Göre ÖTV Dilimleri

Elektrikli otomobillerin ÖTV oranları, söz konusu torba yasayla birlikte matrah değeri üzerinden yeniden hesaplamaya tabi tutuldu. Buna göre motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde matrah değeri 700 bin TL’yi aşmıyorsa ÖTV oranı da %10 olacak. Aynı şartlar altında matrah değeri 700 bin TL’yi aşıyorsa ÖTV oranı da %40 olacak.

Motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde ise matrah değerinin 750 bin TL’yi aşmaması halinde ÖTV oranı %50 olacak ve matrah değeri 750 bin TL’yi aşanlarda ise ÖTV oranı %60 olarak belirlenecek.

En Büyük Değişiklik Matrah Değerlerinde

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yapılan düzenlemede motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde ÖTV oranı %10, motor gücü 85 – 120 kW arası olanlarda %25, motor gücü 120 kW’ın üzerindeki araçlarda ise %60 olarak belirlenmişti.

Elektrikli otomobillerin ÖTV dilimlerinde yapılan değişikliklerde ÖTV oranları haricindeki en büyük değişikliğin, matrah değerleri üzerinden yapıldığı görülüyor. Bir diğer yandan 2023 yılında trafiğe çıkması beklenen TOGG araçlarda ÖTV değişikliğinin olumlu bir etki gösterme ihtimali de bulunuyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst