TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Araç Şarj Ücretleri Yüzde 130 Zamlandı

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,113
Tepkime puanı
225
Tüm dünyada giderek artan enerji fiyatları, ülkemizde de sert bir şekilde hissedilmeye devam ediyor. Son dönemde benzin, motorin ve oto gaz gibi akaryakıtlara zam gelirken bir de elektrikli otomobiller kanadında zam duyuruları yankılanmaya başladı. Elektrikli otomobillerin şarj hizmetlerinde fiyatlar yükseldi. Elektrikli otomobil şarj istasyonu işleten firmalar, yılbaşında elektriğe gelen zammın ardından fiyatlarını güncellemek durumunda kaldı. İçten yanmalı motora sahip otomobil kullanıcıları, zamlanan benzin ve motorin fiyatlarından şikayet ederken, benzer bir tablo elektrikli araç sahiplerinde yaşanıyor.

Elektrikli Şarj İstasyonunda Yüzde 130 Zam

Elektrikli Şarj İstasyonunda Yüzde 130 Zam
Benzin, dizel ve LPGli araç sahipleri peş peşe gelen zamlardan sonra elektrikli otomobillerin daha ekonomik hale geldiğini düşünüyordu. Ancak elektrikli otomobillere şarj hizmeti veren kuruluşlar da ocak ayında gelen elektrik zammının ardından fiyatlarını güncelledi. Böylece elektrikli otomobillerin bataryalarını şarj istasyonlarında doldurmanın maliyeti yüzde 130 oranında arttı. Türkiye dışında diğer ülkelerde çevreye duyarlılık, sıfır emisyon, konforlu ve güvenli sürüş ile yakıt maliyeti gibi seçeneklerden dolayı elektrikli otomobiller tercih ediliyor. Ancak Türkiye’de elektrikli otomobillere uygulanan fahiş ÖTV ve yüksek fiyat uygulamaları, elektrikli otomobilleri ikinci plana atıyor.

Elektriğe Gelen Zam Şarj Fiyatına Yansıdı

Ülkemizde elektrikli otomobil fiyatları yüksek seviyede olmasına rağmen, bu araçları kullananlar için yeni bir maliyet kalemi daha oluşmuş oldu. 31 Aralık gecesi elektrik tarifelerinde tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere zam yapıldı. Bu zammın ardından elektrikli araç sahiplerinin şarj maliyeti büyük ortanda artış gösterdi. Yeni zamlarla birlikte elektrik tarifelerinde yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artış yapıldı. Bunun akabinde elektrikli araçlarını şarj istasyonlarında şarj etmek isteyenlerin maliyeti araç tipine göre yüzde 109’dan 130’ kadar arttı. Örnek vermek gerekirse Tesla Model 3 gibi elektrikli araç dünyasında popüler modellerde şarj maliyeti ortalama yüzde 127 arttı.
 

Çevrimiçi

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,571
Kullanıcılar
5,190
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst