TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında Güvenlik Sorunu

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225
Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte elektrikli araç şarj istasyonları da büyük önem taşımaya başladı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil şarj istasyonları kurulmaya devam edecek. Bu süreçte bir grup araştırmacı, elektrikli araç şarj istasyonlarının bazı siber güvenlik sorunları yarattığını ortaya çıkardı. Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv sektöründe köklü bir değişiklik yaratmaya başladı. Pek çok otomobil üreticisi firma, yatırımlarını elektrikli otomobil alanına ağırlık vermeye başladı. Bu süreçte kullanıcılar da içten yanmalı motorlar yerine elektrikli otomobil modellerini tercih ediyor.

Şarj İstasyonlarında Siber Güvenlik Tehdidi

sarj-istasyonlarinda-siber-guvenlik-tehdidi.jpg
Elektrikli otomobillere olan talep özellikle son yıllarda giderek artmaya devam ediyor. Bu süreçte elektrikli araç şarj istasyonları da önem kazandı. Bu tür istasyonlarda internet tabanlı yönetim sistemleri kullanıldığı için şarj istasyonunda da siber güvenlik tehdidi ortaya çıktı. Hızla gelişen yönetim sistemleri ile birlikte bir dizi siber güvenlik sorunlarının da tespit edilmesi dikkat çekti. UTSA Siber Güvenlik ve Analitik Merkezi’nde görev yapan bir grup araştırmacı, güvenlik açıklarını bularak siber sistem sorunlarını çözmek için harekete geçti.

Elektrikli Otomobil Şarj Sistemleri Güvenli Mi?

Araştırmacılar, elektrikli otomobillerdeki internet tabanlı yönetim sistemlerinin uzaktan izleme ve faturalandırma gibi işlevleri bulunduğuna dikkat çekti. Bu işlevlere yönelik kötü niyetli kullanıcılar ve internet korsanları tarafından hedef alınarak bazı siber saldırılar yapılabileceği tespit edildi. Uzmanlar, elektrikli otomobillerin şarj sistemleri hedef alınıp gerçekleştirilebilecek siber saldırıların olumsuz etkilerini azaltmak için yeni güvenlik önlemlerini araştırıyor. Yönetim sistemleri oldukça hassas seviyede kalan elektrikli otomobil ve şarj istasyonlarının güvenlik konusunda güçlendirilmesi gerekiyor. Bu alanda yapılan araştırma raporuna göre elektrikli araç şarj istasyonu sisteminde 16 farklı konuda güvenlik açığı bulundu. Bu açıklardan 13 tanesi eksik kimlik doğrulama ve siteler arası komut dosyası çalıştırma gibi elektrikli otomobili ve kullanıcısını tehdit eden ciddi sorunlardan oluşuyor. Uzmanlar bu konuda güvenlik önlemleri ve iyileştirme uygulamaları geliştirmeye devam ediyor.
 

Çevrimiçi

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,294
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst