Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli otomobilin pil ömrü kaç yıldır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır? Merak edilen bu konuyu sizlerle paylaşacağız. İlk kez EV alıcıları genellikle menzil kaygısından endişe duyuyorlar. Ayrıca şarj noktasından kilometrelerce uzakta boş pillere yakalanma hissi yaratmaktadır.

Yine de endişe verici olan, pil takımının gerçek dayanma ömrüdür. Cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar ile ilgili deneyimler, tüketicilere zaman içinde kendilerine güç sağlayan pillerin verimliliğini kaybedebileceğini ve bunun sonucunda daha sık şarj etme ihtiyacına yol açabileceğini gösterdi. Bu yüzden de Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır? gibi sorular gündeme gelmeye başladı. Bizde sizler için genel bilgiler eşliğinde bu yazıyı hazırladık.

Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır?​

Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli otomobilin pil ömrü kaç yıldır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır? soruları merak edilen ve endişe edilen sorulardır. Peki endişelenmeli misin? İyi haber şu ki EV hücreleri düşündüğünüzden daha dayanıklı, ayrıca arabanızın akülerinin çoğundan daha iyi dayanmasını sağlamanın yolları vardır.

Menzil kaygısından sonra, pil ömrü, içten yanmalı motorlu arabalardan EV'lere geçiş yapan insanlar için en yaygın endişelerden biridir. Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça bozulur, yani yaşlandıkça daha az verimli olurlar ve nihayetinde aracınızın menzili azalır. Ayrıca, pil teknolojisi ucuza gelmiyor ve hücrelerin değiştirilmesi gerektiğinde, satın almak arabanın değerinden çok daha pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden cep telefonlarını değiştirmek yerine tamamen değiştirme eğilimindeyiz. Ama yine de pil takımını değiştirin.

Çünkü arabanızın aküsünün ömrünü uzatmanın, onu daha uzun süre daha sağlıklı ve daha verimli tutmanın yolları var. Daha da önemlisi, performans zamanla düşebilirken, sonuçta hücreler 200.000 milden sonra bile kapasitelerinin en az yüzde 70'ini sağlıyor olmaktadır. Örnek olarak, Gatwick havaalanından çalışan bir dizi Tesla Model S taksisi, üç yılda her biri 300.000 milden fazla yol kat etti ve hepsi pillerinin sağlığının en az yüzde 82'sini korudu. Bu yüzden de gerekli verimi almış oldular.

Elektrikli araba aküsü neden şarjını kaybeder veya bozulur?​

Pil teknolojisindeki sürekli gelişmeler, performansın düşmesiyle ilgili sorunların her zaman azaltıldığı ve gelişim çalışmaları da devam etmektedir. Bununla birlikte, en yeni lityum iyon hücreler bile, bir dizi faktörün rol oynaması nedeniyle zaman içinde performans kaybına karşı tamamen bağışık değildir.

Belki de verimlilikteki düşüşe tek başına en büyük katkı, kullanım ve şarj döngüsüdür. Hücrelerin sık sık boşaltılması ve ardından tam şarj, zamanla pilin optimum enerji depolamasını koruma yeteneğine zarar verebilir. Bu nedenle üreticinin tipik olarak yalnızca yüzde 80'e kadar şarj edilmesini ve menzilin asla sıfır mile düşmesine izin vermemesini önermesinin nedeni budur.

Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli otomobilin pil ömrü kaç yıldır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır?


Hızlı şarj da bir rol oynar, çünkü çok fazla elektrik enerjisinin kanalize edilmesi ve bu kadar hızlı bir şekilde pil takımında çok daha yüksek sıcaklıklar üretir. Hücrelerin sıvı soğutması bunu hafifletmeye yardımcı olur, ancak sık sık hızlı bir şarj cihazı kullanırsanız, zamanla bu aşırı ısı döngüleri lityum iyon paketlerine zarar verir. Ayrıca daha sıcak iklimlerde kullanılan arabalar, daha soğuk koşullarda olanlara göre performanslarında çok daha büyük bir düşüşe maruz kalma eğilimindedir.

Elektrikli araba aküsümün bakımını nasıl yapabilirim?​

Neyse ki, pilinizin gücünü ve verimliliğini zaman içinde korumaya yardımcı olmanın yolları var. Hücreleri korumanın en önemli yollarından biri, hücrelerin şarj ve deşarjını dikkatli bir şekilde yönetmektir; Bu, ideal bir dünyada kapasitenin yüzde 20'nin altına düşmesini önlemeye çalışmak ve şarj olurken yüzde 80'den fazla eklememek en önemli kriterdir. Piller en çok ısınmaya meyilli olduğunda, bu da hücrelerin hassas kimyasına zarar verir.

Neyse ki, çoğu EV artık size arabanızın şarj programını programlama seçeneği sunarak, elektriğin ne zaman biteceğine karar vermenize ve en önemlisi, hücrelere tam olarak ne kadar azaldığını belirlemenize izin veriyor. Aynı şekilde, pili tamamen boşaltmamak en iyisidir. Çoğu Elektrikli otomobilin hareket etmesine izin vermese bile her zaman minimum enerji kaldığından emin olur, ancak arabanızı uzun süre saklamak ve elektriğin bitmesine izin vermekten kaçınılmalıdır.

Şarjdan bahsetmişken, sadece (Doğrudan Akım) DC hızlı şarj cihazlarını az kullanmak en iyisidir. Uzun yolculuklarda veya hızlı bir enerji patlamasına ihtiyaç duyduğunuz acil durumlarda doldurma için iyi olsa da, hızlı şarj cihazlarının hızının bir yan ürünü, elektrik çarpmasıyla başa çıktıkça pildeki artan, lityum iyona zarar veren sıcaklıklar yaratacaktır.

Bu da batarya ömrünüzü olumsuz şekilde etkileyecektir. Araç aşırı sıcak veya soğuk havalarda kullanılacaksa, menzilden bağımsız olarak her zaman aracın şarja takılı olduğundan emin olun (elbette maksimum limit yüzde 80'e ayarlanması şartıyla). Normal ev akımının şarj tekniği, pilin termal yönetim sisteminin çalışmaya devam etmesine ve hücreleri uzun ömür için optimum sıcaklıkta tutmasına olanak tanırsınız.

Son olarak, EV'nizi kullanma şekliniz pil ömrünü etkileyebilir. Hızlı şarj gibi, hücrelerin hızlı tükenmesi, zamanla verim ve menzilin azalmasına neden olacak hasara neden olabilir. Sonuç olarak, ne kadar hızlı sürerseniz ve yıldırım kaçışları için bir EV'nin alametifarikası olan anlık torkundan ne kadar çok yararlanırsanız, pilde o kadar fazla ısı birikmesine neden olursunuz. Bu nedenle, uzun ömür istiyorsanız sabit tutmak ve stabil sürüş yapmak en iyisidir.
Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli otomobilin pil ömrü kaç yıldır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır?


Elektrikli araba aküsü garantileri​

Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Üreticiler, potansiyel EV alıcılarının erken ve pahalı pil arızası olasılığı nedeniyle ertelenebileceğinin kesinlikle farkındalar. Gerçek şu ki, doğru şekilde tedavi edildiğinde çoğu modern lityum iyon ünitenin arabanın ömrü boyunca dayanması muhtemeldir. Buna rağmen, çoğu firma pili ayrı, uzatılmış bir garanti ile kapsıyor.

Çoğu araba garantisi üç yıl ve 100.000 KM civarındadır, ancak bu, EV'lerdeki pil elemanı için artırılmıştır. Örneğin, Audi, BMW, Jaguar, Nissan ve Renault hücreleri 8 yıl ve 180.000 km menzili kapsar, Hyundai ise kilometre sınırını 200.000'e çıkarmıştır.

Tesla ise aynı 8 yıllık zaman dilimine sahiptir ancak Model S ve Model X'te 250.000 km, Model 3 Uzun Menzilde 200.000 ve diğer tüm sürümlerde 100.000 kilometre sınırına sahiptir. Audi ve Tesla dışında, çoğu pil için izin verilen maksimum kapasiteyi (yüzde 70 ile 75 arasında) içerir ve bu, garanti süresi boyunca bu rakamın altına düşerse pilin değiştirilmesini karşılar.


Elektrikli arabanın pil ömrü ne kadardır? Elektrikli otomobilin pil ömrü kaç yıldır? Elektrikli aracın batarya ömrü kaç yıldır? Merak edilen bu konuyu sizlerle paylaştık. Makaleyi Kaynağından okumak için tıklayınız.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst