Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Egzoz Manifoldu Nedir Ne İşe Yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Egzoz manifoldu nedir ne işe yarar gibi sorular özellikle bir otomobile sahip olan insanlar için merak konusudur. Bu soruların yanı sıra "Egzoz manifoldu arıza belirtileri nelerdir, Egzoz manifoldu çalışma prensibi nedir gibi sorular da insanlar arasında merak edilmektedir.

Araç donanım parçaları arasında önemli bir yere sahip olan egzoz manifoldu, birtakım arıza belirtileri vermektedir. Bu belirtiler arasında araç kullanımına bağlı olarak büzülme ya da genleşmeler yer almaktadır. Zamanla oluşan bu değişiklikler filtreleme sistemlerine zarar vermekte ve araçlardaki yakıt tüketimini olumsuz açıdan etkilemektedir.

Bu nedenle egzoz manifoldu arıza durumlarında sisteme derhal müdahale edilmeli ve aracın verimli olarak tam gücünde çalışması sağlanmalıdır.

Egzoz Manifoldu Nedir?​

Egzoz manifoldu nedir ne işe yarar ve bunun gibi daha pek çok soru insanların aklını kurcalamaktadır. Egzoz manifoldu genel olarak silindir içinde bulunan benzin ve havanın karışımı ile oluşmuş yakıtı emmekte ve fazla yakıtın araçtan atılmasını sağlamaktadır.

Diğer ismi egzoz bacası olan egzoz manifoldu, silindir sistemlerini araçta aktif şekilde kullanmaktadır. Yeni nesil araçların içinde genel olarak 4 adet silindir parçası bulunan boru, sistem oluşması ve gerekli alanlara havanın gönderilmesi alanlarında çalışmaktadır.

Bunun yanı sıra egzoz gazı adı ile bilinen gaz türünün araç dışına atılması konusunda da egzoz manifoldu büyük rol sahibidir. Egzoz gazının manifold içerisinde birikmesi gibi durumlarda boruda çatlama ya da kırılmalar oluşabilmekte ve bu egzoz manifoldu arıza durumu araca büyük zarar verebilmektedir.

Egzoz Manifoldu Nedir Ne İşe Yarar?

Egzoz Manifoldu Arıza Belirtileri Nasıldır?​

Egzoz manifoldu nedir ne işe yarar tarzı sorular hem erkek hem de kadınların merak konusudur. Araç içinde önemli donanım parçaları arasında yer alan egzoz manifoldu, motorun aşırı derecede ısınması ya da tam tersi olarak aşırı soğutulması gibi durumlarda arıza verebilmektedir. Bu boru ani daralma ya da genleşmeye bağlı şekilde çatlamaktadır. Bu noktada egzoz manifoldu kaçağı ortaya çıkmaktadır.

Çatlayan boru zamanla sızdırmaya ve egzoz gazını uygun olmayan yerlere dökmeye başlamaktadır. Bu durum motor bölmesinde yer alan diğer pek çok parçaya zarar vermektedir. Oluşan egzoz manifoldu arıza durumu aracın büyük kayıplar yaşamasına neden olabileceği gibi araçta bulunan bireylerin canını da tehlikeye sokabilmektedir.

Egzoz Manifoldu Çalışma Prensibi Nasıldır?​

Egzoz manifoldu nedir ne işe yarar soruları aracında sık sık arıza meydana gelen insanlar tarafından sorulmaktadır. Egzoz manifoldu çalışma prensibi emme manifoldu ile başlamaktadır. Emme manifoldu görevini yerine getirince egzoz manifoldu devreye girmekte ve karışımın araç dışına çıkmasını sağlamaktadır.

Düz motora sahip araçlarda hava ilk etapta gaz kelebeğine gelmektedir. Gaz kelebeğine gelen hava miktar ayarlamasına tabi tutulduktan sonra filtreleme sistemlerinden geçmektedir. Burada hava ve yakıt karışımı subaplara iletilmektedir. Subaplar, hava kontrolünü yaptıktan hemen sonra işlem silindirlere yönlendirilmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst