TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Egzoz Dumanı Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,114
Tepkime puanı
225
Egzoz dumanı renklerinin anlamları, araç sahibi olan veya ilerleyen zamanlarda araç sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafik akışı içerisinde de birçok farklı rengi ile karşılaşılan egzoz dumanı renklerinin önemli bir ayrıntıya mı işaret ettikleri, yoksa aracın dizaynı gereği mi ortaya çıktıları sıklık ile merak edilmektedir. Bazı araç modelleri dizaynları gereği egzoz dumanı çıkartabilmektedir. Bu duman bazı araç sahiplerinin hoşlarına gidiyor olsa da çevreye büyük zararlar vermektedir. Son dönemlerde ülke yönetimlerinden gelen kararlar doğrultusunda da egzoz dumanı salınımı yapan araçların trafikten uzaklaştırılmalarına ve ilgili duman akışının kesilmesini sağlamadan trafiğe geri dönmemelerine vurgu yapılmıştır. Egzoz dumanı pek çok farklı sebep ile ortaya çıkabilmektedir. Araçlarda gelişen problemlere işaret eden egzoz dumanları siyah, beyaz, mavi ve gri renkte olabilmektedir. Her bir egzoz dumanı rengi, işin uzmanları tarafından farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Ancak yapılan tüm yorumların ortak noktası, aracın işleyişinde bir sıkıntının ortaya çıktığına işaret etmektedir.

Beyaz Egzoz Dumanı Ne Anlama Gelir?

Beyaz Egzoz Dumanı Ne Anlama Gelir?
Beyaz egzoz dumanının anlamı, araç sahipleri tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Kendi aracında beyaz egzoz dumanı gören veya trafikte beyaz egzoz dumanının çıktığı bir araç ile karşılaşan araç sahipleri, bu durumun ne anlama geldiği konusunda bilgilenmek amacı ile arama motorlarına sıklık ile danışmaktalardır. Aracın egzoz kısmından beyaz renkli dumanın çıkması birçok farklı kategori altında değerlendirilebilmektedir. Ancak işin uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelere genel olarak tek bir problemi işaret etmektedir. Araç bakım- onarım işlemleri ile ilgilen yetkililer egzozdan çıkan beyaz renkli dumanın soğutma sıvısının silindirin yanma odasına sızdığını ve oradan da buharlaşarak dışarıya verildiğini belirtmektelerdir. Bu durumun silindirin blok contasında arızaya sebep olduğunu belirten yetkililer, silindir bloğunun çatlamış olabileceğini veya silindir kapağının hasar almış olabileceğini ifade etmektelerdir. Aracın silindir kısmında gelişen bir probleme işaret edebileceği söylenen beyaz renkli egzoz dumanının görülmesi halinde silindirlerin yetkili servise kontrol ettirilmesi gerektiği bildirilmektedir.

Mavi Egzoz Dumanı Ne Anlama Gelir?

Mavi egzoz dumanının anlamı, araç sahipleri tarafından merak edilen bir diğer konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendisinin, bir yakınının veya trafikte hiç tanımadığı bir diğer sürücünün aracının egzoz kısmından gelen mavi duman ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen araç sahipleri, bu durumun neyden kaynaklandığını sıklık ile araştırmaktalardır. Araç bakım- onarım işlemleri ile ilgilenen yetkililerin büyük bir çoğunluğu egzoz kısmından çıkan mavi renkli dumanın motorun yağ yakmış olmasından kaynaklandığını belirtmektelerdir. Pistonlarda bulunan motor yağının yanma odasına gitmesini sağlayan supap contalarının veya segmanların aşınmış olabileceğini belirten yetkililer, bu durum ile karşılaşılması durumunda servise müracaat edilmesi gerektiğini ifade etmektelerdir.

Siyah Egzoz Dumanı Ne Anlama Gelir?

Siyah egzoz dumanının anlamı, araç sahiplerinin bilgi edinmek istedikleri konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi aracında veya bir başkasının aracında böyle bir manzara ile karşılaşan araç sahipleri, bu durumun neyden kaynaklandığını merak etmektelerdir. Araç bakım- onarım işlemleri ile ilgilenen yetkililerin büyük bir çoğunluğu egzoz kısmından çıkan siyah renkli dumanın aracın hava filtresinde, enjektörlerinde ya da hava sensörlerinde gelişen bir arızadan kaynaklanmış olabileceğini belirtmektelerdir. Bu durumun aracın fazla yakıt tüketmesine ve motor performansının düşmesine sebep olabileceğini ifade eden yetkililer, aracın yetkili servis tarafından kontrol edilmesi gerektiğini bildirmektelerdir.

Gri Egzoz Dumanı Ne Anlama Gelir?

Gri egzoz dumanının anlamı da araç sahipleri tarafından sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetkili isimler bu durum ile sıklık ile karşılaşılabileceğini ve sorunun turbo mili ile turbo yataklarının üzerinde yer alan segmanların aşınmış olmalarından ötürü ortaya çıkabileceğini belirtmektelerdir.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,576
Kullanıcılar
5,227
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst