Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Dünyanın En Çok Kilometre Yapmış Otomobili: Volvo P1800


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Volvo P1800 dünyanın en çok kilometre yapmış otomobili olarak bilinirken, aracın bu denli yüksek performans sergilemiş olması hem sektör temsilcilerinin hem de araç tutkunlarının büyük dikkatini çekmeyi başardı. Yeni dönemde de araç üretiminde kullandığı parçalar sonucunda sektörün en sağlam araç modellerini ürettiği bilinen Volvo’nun, klasik tasarımlı P1800 modeli arama motorlarında sıklık ile yer almaya başladı.

Bugün hem ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketlerinden hem devam eden çip krizinden hem de ülke yönetimlerinin belirlemiş oldukları sıfır emisyon hedeflerinden ötürü üretimlerine sınırlamalar getirilmeye başlanmış olan dizel ve benzinli araçlar, bir döneme büyük ölçüde damga vurmayı başardı. Hala büyük tutkunları olan ancak artan akaryakıt fiyatları ve araç fiyatları sebebi ile temkinli yaklaşılan benzinli ve dizel araçlar, tarih boyunca bir sürü gelişim aşamasından geçti.

Günümüzde hala seri bir şekilde araç üretimine devam eden Volvo, geçmişte de büyük ses getiren araçlar üretmeyi başardı. Bugün otomotiv sektörü dahilinde en sağlam araçları üreten firmalardan birisi olarak karşımıza çıkan Volvo, geçmiş yıllarda piyasaya sürmüş olduğu modellerden birisi olan P1800 ve versiyonları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

P1800 modeli için yapılan araştırmalar sonucunda aracın rekora imza attığı ortaya çıktı. Dış tasarımının klasik araç tutkunlarını mest eden dokunuşlara sahip olmasının yanı sıra teknik özellikleri ile de dikkat çeken Volvo P1800’ün, şimdiye kadar en çok kilometre yapmış olan araç modellerinden olduğu öğrenildi.

Volvo P1800'ün Kilometre Rekoru Kaç?

Volvo P1800 ile kırılmış olan kilometre rekoru, merak konusu oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başarmış olan klasik aracın kaç kilometreyi gördüğü sıklık ile araştırılmaya başlandı. Kayda geçen verilere göre 1996 model P1800 araca sahip olan Irv Gordon isimli kişinin, 2013 yılında 4.8 milyon kilometre ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış olduğu öğrenildi. 2018 yılında vefat eden Gordon ardında 5 milyon kilometrenin üzerine çıkan aracını bıraktı.

Kilometre Rekoru Kıran Volvo P1800 Nerede?

Kilometre Rekoru Kıran Volvo P1800 Nerede?
Rekor kilometreye ulaşan Volvo P1800’ün yeri merak konusu oldu. Araç sektörü ile yakından ilgilenen tüketiciler ve diğer sektör temsilcileri, rekortmen aracın nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyorlar.

2013 yılında 4.8 milyon kilometre ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış olan efsane 1996 model Volvo P1800’ün, Irv Gordon’un vefatının ardından Volvo bünyesine geri alındığı biliniyor.

Volvo P1800'ün Teknik Özellikleri

Volvo P1800 teknik özellikleri, aracın milyonlarca kilometrelik yol kat etmiş olduğunun öğrenilmesinden sonra arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Klasik araba tutkunları Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış olan bu aracın teknik özelliklerini yakından incelemek üzere araştırmalara başladı. Her ne kadar 4 milyon kilometreyi aşarken motorunda birçok parçanın değiştirilmiş olmasına şahit etse de Volvo P1800’ün teknik özellikleri oldukça dikkat çekiyor.

Birçok aracın motor parçaları değiştirilse dahi rekor kilometrenin üzerine çıkmasının çok da kolay olmayacağının bilindiği şu günlerde, Volvo P1800’de farklı olan teknik özelliğin ne olduğu sıklık ile araştırılıyor. Volvo’dan alınan bilgilere göre P1800 modelinin sahip olduğu teknik özellikler şu şekilde sıralandı:
  • Model: P1800 veya 1800
  • Versiyonlar: 1800 S, 1800 E, P 1800 S
  • Üretim tarihleri: 1961- 1972
  • Gövde: Coupe 2, 2 koltuklu
  • Motor: 4 silindirli, üstten sunaplı, sıralı
  • Şanzıman: 4 ileri düz vites/ 3 ileri otomatik vites
  • Fren sistemi: Hidrolik fren. Arkada kampanalar önde diskler mevcut.
  • Boyut: 440 cm uzunluk, 245 cm dingil mesafesi
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst