Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Dünya Genelinde Satılan Her 100 Araçtan 10’u Elektrikli


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Tüm dünyada otomotiv sektöründe elektrikli araçlara olan talep giderek artıyor. Dünyanın önde gelen markaları, 2021 yılından itibaren elektrikli araç üretimine ağırlık vermeye başladı. Buna paralel olarak elektrikli otomobil satışlarında da patlama yaşandı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, sektördeki son durumu özetleyen önemli veriler paylaştı.

Satılan Her 100 Aracın 10'u Elektrikli

Satılan Her 100 Aracın 10'u Elektrikli


Fatih Birol, bu sene dünyada satılan her 100 aracın 10’unun elektrikli olduğunu söyleyerek bu oranın 20219 yılında yüzde 2’de kaldığını hatırlattı. Bu rakamlara göre son dönemde ciddi bir büyüme gösterdiğini vurgulayan Birol, “Dünyadaki tüm otomotiv üreticilerinin en önemli gündem maddesi elektrikli araçlar. 2019'da dünyada satılan her 100 aracın 2'si elektrikli araçlardı.

Bu yıl ise bu oranın yüzde 2'den yüzde 10'a yaklaştığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Türkiye Elektrikli Araçlar Görünümü 2021 isimli bir rapor yayınlayan Birol, tanıtım toplantısında iklim değişikliği ile yapılan mücadeleyi baz aldı. Temiz enerji teknolojilerinin bu mücadelede kritik önem taşıdığını söyleyen Birol şu açıklamayı yaptı: “Elektrikli araçlar bu sistemin ana kolonlarından birisi ve çok hızlı bir gelişim görülüyor bu alanda.

Dünyadaki tüm otomotiv üreticilerinin en önemli gündem maddesi elektrikli araçlar. 2019'da dünyada satılan her 100 aracın 2'si elektrikli araçlardı. Bu yıl ise bu oranın yüzde 2'den yüzde 10'a yaklaştığını görüyoruz.”

Çin ve ABD Pazarı Liderlik Yarışında

Otomotiv sektöründe iki büyük pazarın rekabet halinde olduğunu ve en fazla gelişmenin bu pazarlarda olduğunu ifade eden Birol, ABD ve Çin uyarısını yaptı. Çin’de her 100 arabanın 15’i elektrikliyken, Avrupa ise ikinci büyük Pazar olarak öne çıkıyor.

ABD elektrikli araç pazarı açısından üçüncü önemli ülke oldu. Fatih Birol sektörü değerlendirirken, “ABD'de çıkmak üzere olan ikinci ekonomik toparlanma paketinde elektrikli araçlara çok büyük bir destek gelecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst