Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Doblo Türkiye’den Çekildi, Mercedes Kolları Sıvadı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Geçtiğimiz günlerde Fiat Doblo, araçlarının yeni üretiminin Türkiye’den çekildiğini ve yeni üretimlerin İspanya’daki Vigo fabrikasında yapılacağını açıklamıştı. Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo modeli böylece Türkiye’den çekilmişti.

Türkiye’nin hafif ticari araç alanında önemli bir pay sahibi olan Doblo’nun pazardan çekilmesi ile birlikte bu boşluğun hangi model ile doldurulabileceği merak konusuydu. Türkiye otomobil sanayinde Doblo’nun çekilmesi ile açılan bu boşluk, Alman devi Mercedes ile doldurulabilir. Alman markası Mercedes, Türkiye’de hafif ticari araç üretimini değerlendireceğini duyurdu.

Doblo'nun Yerine Mercedes Geliyor

Yurtiçi pazarında en çok tercih edilen ve yurtdışı pazarında da yüksek oranlı satış payına sahip olan hafif ticari araç modelleri adına Türkiye’ye yeni bir umut doğdu. Fiat Doblo 22 yıl boyunca Tofaş fabrikasında üretilmiş ve Türkiye’deki hafif ticari araç alanında en çok satılan modellerden biri olmuştu.

Ancak Haziran ayı başlarında gelen sürpriz bir karar ile Fiat Doblo yeni model üretimlerinin artık Türkiye’de olmayacağını ve İspanya’nın Vigo fabrikasına taşınacağını duyurmuştu. Adeta sektöre bir darbe olan bu açıklamanın ardından yurtiçi piyasalarda yüzleri güldüren açıklama Alman otomotiv devi Mercedes Benz’den geldi.

"Türkiye İçin Yeni Bir Fırsat"

Türkiye İçin Yeni Bir Fırsat
Habertürk’ün haberine göre Mercedes Benz’den Tufan Akdeniz, Mercedes’in Türkiye’deki hafif ticari araç üretimini değerlendirmeye aldığını dile getirdi.

Otomotiv Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, 2020 yılında Covid-19 pandemisinin çıkışından sonra e-ticaretteki yükselişin de etkisi ile yük taşımacılığının arttığını belirtti. Akdeniz, bu alanda yaşanan hareketlilik ile Türkiye için yeni bir fırsat doğduğuna vurgu yaptı.

"Çip Krizinin Etkileri 2023'te de Görülebilir"

Tufan Akdeniz yaptığı açıklamada, Mercedes Benz’in konuyu Almanya’da sürekli olarak gündemde tutmaya çalıştığını dile getirdi ve açıklamasında “Üreteceğimiz araçların yarısını iç pazarda satabilmeye ikna olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Akdeniz yaptığı açıklamada henüz fizibilitenin yurtiçi satışlar için umut vaat etmediğini söylerken, bunun gerçekleşmesi halinde üretimin yapılabileceğini vurguladı.

Bu konuya dair uzun vadeli bir planlama yaptıklarını dile getiren Akdeniz, pazarın geçtiğimiz yılın altında seyretmesinin yeterli araç bulunmamasından kaynaklandığını da dile getirdi. Akdeniz konuya ilişkin olarak “Gelinen noktada çip krizinin yılsonuna kadar süreceği, 2023’te de araç bulunurluk sorunun devam edeceği öngörülüyor” dedi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,046
Kullanıcılar
9,974
Son üye
Yasincbn29
Üst