Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Dizel Partikül Filtresi Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dizel Partikül Filtresi sıkıştırılmış formda bulunan temiz havanın içine yakıt püskürtülüp bu sayede motorun çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Püskürtülen yakıt motorin yakıtıdır. Dizel filtresi, Euro 4 olan araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunur.

Çevreyi korumak için geliştirilen emisyon standartlarını karşılayan bir parçadır. Şekli bal peteğine benzer ve egzozdaki çevreye zararlı katı partikülleri tutup kendisine hapis ederek çevreye katkıda bulunur.
vw-3958334_1920-1024x683.jpg


Fakat tutulan bu partiküller yüzünden filtrede zamanla tıkanma ve zorlanma artabilir. Dizel filtresi içinde ki basınç sensörleri filtrelerdeki tıkanmanın seviyesini ölçer ve kritik bir durum oluşup oluşmadığına bakıp haber vererek rejenerasyon işlemine başlar. Fakat bazen rejenerasyon işlemi gerçekleştirilemeyebilir.

Böyle bir durumda gösterge ekranında dizel partikül simgesi belirir. Eğer bu uyarı görülürse araç sabit hızda ve yüksek hızda bir süre kullanılıp test edilmelidir. Eğer araç otomatik ise vites kolu otomatikten çıkartılıp manuel moda alınarak kontroller yapılabilir. Hızlanıp sabit bir hıza ulaşan aracın egzozunun sıcaklığı 600 dereceye ulaşır böylelikle rejenerasyon işlemi başlamış olur.

traffic-3802382_1920-1024x670.jpg

Dizel Partikülün Tıkanma Sebepleri​

Dizel Partikül Filtresi çeşitli nedenlerden dolayı tıkanma yaşayabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir;
 • Araçta kullanılan düşük kaliteli yakıt,
 • Aracın düşük hızda kullanılması,
 • Sürekli dur kalk yapılması,
 • Aracın uzun süreli kullanımı,
 • Araç hareket etmiyorken (rölanti) motoru uzun süreli çalıştırmak,
 • Araca yanlış yağ kullanımı bazılarıdır.

engine-1713398_1920-1024x576.jpg


Partikül Filtresi Arıza Belirtileri Nelerdir?​

Dizel partiküller bir takım nedenlerden arızalanmaktadır. Yaşanan arızaların erken tespiti araç için çok önemli olduğundan arıza belirtilerini bilmek son derece önemlidir. Yaşanan partikül arızalarının belirtileri şunlardır;
 • Dizel partikül filtresi tıkanırsa gösterge panelinde motor arıza lambası yanar.
 • Partikül filtresi tıkanmışsa aracın çekiş gücü düşer, yakıt isteği artar ve egzoz kokusu duyulabilir.
 • Yeni nesil araçların gösterge panelinde “partikül filtreniz dolu sürmeye devam ” veya“ aracınızı servise götürün” yazıları çıkar.

motor-1185748_1920-1024x682.jpg


 • Bazen de hiç bir sorun olmadığı halde partikül filtresi hata veriyor olabilir. Bu durumda bor hortum hattını kontrol ederek yırtık ya da çatlak olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Eğer yırtık ya da çatlak tespit edilirse motor kontrol ünitesini kontrol etmek gerekir çünkü partikül filtresi hatası sebebiyle sürücüye hata yazısı veriyor olabilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst