Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Dizel Araca Yanlışlıkla Benzin Konulursa Ne Olur?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dizel araca benzin konulur ise yaşanabilecek olan durumlar dizel araç sahipleri tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Araç sahibinin veya akaryakıt istasyonu görevlisinin bir anlık dikkat dağınıklığı ile meydana gelebilecek olan bu durumun nelere mal olabileceği sıklık ile araştırmalarda gündeme gelmektedir.

Araca yanlış yakıtın konulması genel olarak oldukça az rastlanılan bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu istatistik elbette ki bu durumun hiç yaşanmadığı veya yaşanmayacağı anlamını taşımamaktadır. Bu neden ile böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda neler yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir.

Dizel motorlu araçlara yanlışlık ile benzin koyulması durumunda araç yüksek ihtimal ile çalışmaya devam edecektir. Aracın fark etmeden çalışmaya devam etmesi, asıl problemin yaşanacağı nokta olarak değerlendirilmektedir. Yanlış yakıt koyulmuş olan bir araç ile ne kadar uzun mesafe kat edilirse araçta meydana gelecek olan sorunlar da o denli artmaktadır. Dizel araca benzin koyulması durumunda yakıtın geçtiği tüm sistem, ciddi oranda hasar almaktadır.

Dizel araçlarda bulunan enjektörlerin hassas ve pahalı olması, bu sürecin maliyetini arttıran en büyük faktörlerden birisi olarak değerlendirilmektedir. Motorin benzine oran ile daha yoğun bir yapıya sahiptir. Daha zor tutuşan motorin yağ bazlıdır.

Bu özelliği sayesinde enjektörlerin de yağlanmasını sağlayan motorin yerine benzin koyulması durumunda yağlanma oranı düşer. Benzinin daha kolay tutuşması sebebi ile de araçta düzensizlik meydana gelir. Motorun kuruması ile birlikte enjektörlerde metal parça kopuklukları gözlenir, bu durum da aracın püskürtme sistemine direkt olarak zarar verir.

Motorin Yerine Benzin Konulursa Ne Yapılması Gerekir?

Motorin Yerine Benzin Konulursa Ne Yapılması Gerekir?
Dizel araca benzin konulması durumunda yapılması gerekenler, benzer bir problem ile karşılaşmaktan çekinen araç sahipleri tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Araca ciddi boyutlarda zarar veren bu durum karşısında bilgi sahibi olmak maliyetten kurtulmak adına oldukça önemlidir.

Henüz akaryakıt istasyonunda iken yanlış yakıtın alındığının fark edilmesi durumunda araç kesinlik ile çalıştırılmamalıdır. Bu durumu tespit edebilmek amacı ile ise mutlaka fiş kontrolü yapılmalıdır. Yanlış yakıt alındığından emin olunması durumunda bulunulan noktaya mutlaka bir çekici çağırılmalı ve araç yetkili servisi çekici aracılığı ile götürülmelidir. Eğer araca yanlış yakıt alındığı yolda fark edilir ise araç uygun noktada durdurulmalı ve yine çekici çağırılmalıdır.

Yanlış Yakıt Alınmaması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Yanlış yakıt alımını önleyen adımlar, araç sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisidir. Her ne kadar az rastlanılan bir durum olsa da bir anlık dalgınlık ile ciddi hasarlara sebep olabilecek olan bu durum karşısında baştan önlem almak önemlidir.

Bunun için öncelikle akaryakıt istasyonunda bulunan görevliye net bir dil ile hangi tür yakıtın istendiğinin söylenmesi ve sonrasında da görevlinin tercih ettiği pompanın kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca aracın yakıt kapağının olduğu bölgeye yakıt türünü gösteren bir yapıştırmanın alınması da önlemler arasında yer almaktadır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst