Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Dizel Araba Neden Çekişten Düşer?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dizel araba neden çekişten düşer? Sorusu dizel araç kullanan herkesin merak ettiği bir konudur. Çekişten düşme durumu sadece dizel araçlar için geçerli olmamakla birlikte benzinli hatta LPG kullanan araçlarda dahi görülebilen bir durumdur.

Son zamanlarda daha ekonomik olduğu gerekçesiyle diğerlerinden daha çok tercih edilen yakıt türlerinden olduğundan dizel araçların çekişlerinde sorun yaşanıp yaşanmadığı konusu diğerlerine oranla daha ön planda olmuştur. Bu çekişten düşmenin ise pek çok farklı nedeni olabilir. Peki bu nedenler nelerdir? Ciddi bir sorunun belirtisi midir? Görmezden gelirsek ne gibi bir sıkıntı yaşarız?

Araçlar Neden Çekişten Düşer?​

Dizel araba neden çekişten düşer? Sorusunun cevabından önce kısaca konunun genelinden bahsetmek daha faydalı olabilir. Araçların çekişten düşmesi için pek çok nedeni vardır. Bunlardan en basiti araç bakımının düzenli yapılmamasıdır. Kalitesiz yakıt kullanımı ve yağ değişiminin gerekli zamanlarda yapılmaması da oldukça etkin olabilen durumlardır.

Gaz beyninin gaz ayarı da düzgün değil ise ve hava ayarında sorun var ise ya da araç karbüratörden hava alıyor ise araç çekişten düşmektedir. Ancak bu durumlar ile yaşanabilecek bütün sorunlar, aracın bakımının düzenli ve detaylı bir şekilde yapılması, kaliteli yakıt tercihi ve hava ayarı, karbüratörü kontrol edilirler ise daha ortaya çıkmadan dahi kolayca halledilebilirler. Bu durumda da araçların bakımının düzenli ve detaylı bir şekilde yapılması gerektiğini ve eğer düzenli bakım yaptırmaz isek neler olabileceğini anlamış olmaktayız.

Dizel araba neden çekişten düşer?​

Dizel arabalar, oldukça sık tercih edildiklerinden oldukça sık karşılaştığımız araçlardır. Bu yüzden de oldukça sık dizel araba problemleri ile karşılaşmaktayız. Çekiş Düşmesi de yaşanan en büyük sıkıntıların başında gelmektedir. Kademeli olarak meydana gelen bu çekiş düşmesi, motorun piston grubunun muhtemelen doğal bir aşınma yaşamasından ya da tıkanmış olan hava ve yakıt filtrelerine bağlı zayıf çalışma koşullarından kaynaklı meydana gelebilmektedir.

Dizel Araba Neden Çekişten Düşer


Tabi ki tüm problemlerin nedeni bu durum olmamakla birlikte motor filtrelerinin tıkanması, aracın yağ durumu ve motordan motora değişen pek çok farklı durum, dizel araçlarda yaşanan çekiş düşmesi sorununa sebep olabilmektedir.

Eğer ki dizel aracınız çekişten düşme problemi yaşıyor ve bu sorun giderek büyüyor ise aracınızı teknik servise götürerek ya da bu işlerden oldukça iyi anlayan birisine emanet ederek sorunu çözebilirsiniz. Aracınız ile ilgili en iyi servisi yetkili servis aracılığı ile alabilirsiniz. Dizel araçların çekiş düşmesi problemleri ile karşılaşmamak için sizlerin yapabileceği en doğru hareket, aracınızın bakımını ve kontrollerini eksiksiz olarak yapmak ve aracınızı oldukça temiz kullanmaktır.

Eğer aracınızı temiz kullanmaz, kullandığınız yakıtta dahi ucuz diye güvenilmeyen bir yerden almaya kalkışırsanız, başta çekiş düşmesi olmak üzere pek çok sorun ile karşılaşma durumunda olabilirsiniz. Dizel araba neden çekişten düşer sorusunu sizler için cevapladık.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst