Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Diferansiyel ve Aksların Görevleri Nelerdir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Diferansiyel ve Aksların Görevleri Nelerdir? Sorusunun cevabı sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Günümüzde kullandığımız her otomobil için çok önemlidir. Otomobillerin düzgün ve güvenli çalışması için kullanılan parçalardan en önemlileri diferansiyel ve akslardır.

Diferansiyel ve Aksların Görevleri Nelerdir?​

Diferansiyel nedir? Diferansiyel, virajlarda otomobilin iki arka tekerleğinin ayrı hızlarda dönebilmesine yarayan dişli bir aygıttır. Bir otomobilde diferansiyelin görevleri arasında bilinmesi gereken en önemli unsur; aracın dönüş hareketini güvenli yapmasını sağlamaktır.

Diferansiyeli basit bir örnekle açıklamak gerekirse; askeri yürüyüşleri veya geçit törenlerini örnek gösterebiliriz. Askeri törenlerde yürüyüş yapan askerler virajlarda düzeni bozmamak adına belirli kurallara uyarlar. İç tarafta bulunan askerler yavaş, dış tarafta bulunan askerler hızlı adım atar ve bu şekilde düzen bozulmaz.

Diferansiyelin de çalışma mantığı aynı bu şekildedir. Otomobiller düz yolda doğrusal bir şekilde ilerlerken virajlarda dairesel bir biçimde hareket eder. Örneğin; sola viraj dönme esnasında iç tarafta bulunan sol tekerlekler daha az yol kat edecekken dış tarafta kalan sağ tekerlekler daha uzun bir mesafe izler.
Diferansiyel ve Aksların Görevleri Nelerdir?
Diferansiyel ise iki tekerleğin arasında yer alarak tekerleklerin birbiriyle uyumlu bir şekilde dönüş yapmasını sağlar. Diferansiyelin görevini tam anlamıyla yapabilmesi için gerekli desteği veren parça olan aks nedir?

Diferansiyelin ayrılmaz bir parçası olan ve bilinen yaygın adı Dingil olan aks, motorlu taşıtlarda diferansiyel sayesinde yapılan dönme hareketini tekerleklere ileten çelik bir çubuktur. Aksın görevlerinden en önemlisi, diferansiyelden aldığı dönüş gücünü tekerleklere iletmektir.

Aks Çeşitleri Nelerdir?​

Diferansiyel ve Aksların GörevleriNelerdir? Sorusunun cevabında aks sınıflandırması da önem taşımaktadır. Akslar araç sınıflarına göre 3'e ayrılır. Yarım Serbest Aks: Kamyonet, 4x4 araçlar ve bazı otomobillerde arka akslarda kullanılır. Diğer akslara göre maliyeti daha düşüktür.

Tam Serbest Yüzücü Aks Mili: Diğer aks çeşitleri gibi yükle ilgili değildir. Tam Serbest Yüzücü Aks Mili sadece diferansiyelden aldığı dönüş hareketini tekerleğe iletir. Burada yük tekerlek göbeğindedir. Yani aks kırılsa bile tekerlek yerinde kalır. Üç Çeyrek Serbest Aks Mili: Uç kısmı konik olan tek akstır. Bu aks tekerleğe cıvatalı bağlıdır.

Diferansiyelin Görevleri Nelerdir?​

Diferansiyel ve Aksların GörevleriNelerdir? Sorusunda diferansiyelin görevi motordan gelen gücü şanzıman sayesinde alarak tekerleklere iletmektir. Viraj alırken, iç tarafta kalan tekerleklerle dış tarafta kalan tekerleklerin farklı hızda ve uyum içinde dönmesini sağlamak yine diferansiyelin görevleri arasındadır. Tekerleklerin döneceği tur sayısını belirlemek ve düzenlemekte de diferansiyelin görevlerindendir.

Aksların Görevleri Nelerdir?​

Aksın görevi motorun sağladığı gücü ve diferansiyelden aldığı dönüş hareketini tekerleklere aktarmakla yükümlüdür. Viraj girişlerinde veya çıkışlarında otomobil hız alırken ya da frene basıldığında baskıyı ayarlamak ve güvenliği sağlamakta yine aksların görevidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst