Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Denizdeki Silahlara Seramik Alaşımlı Namlular Geliyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türk savunma sanayisinde geliştirilen seramik alaşımlı namlular, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev almaya hazırlanıyor. Silah sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri olan namlu üretiminde başarılı bir karneye sahip olan Türk savunma sanayisi, son dönemlerde bu alanda elde ettiği başarılara şimdi bir yenisini daha ekliyor.

Özellikle SİHA ve İHA’lar konusunda dünya genelinde marka haline gelen Türkiye, seramik alaşımlı namlularla adımlarına bir yenisini dahil ekliyor. Urban Savunma Genel Müdürü Fazıl Hızal, konuya ilişkin açıklamasında, geçtiğimiz süreçlerde silah üretimi ve NATO güvenlik izinlerini de aldıklarını ifade etti.

Namluların Ömrünün Artırılması İçin Çalışılıyor

Fazıl Hızal dile getirdiği açıklamalarında, 2020 yılında silah sistemleri ve silah teknolojilerine yönelik çalışmalar yapmak üzere daha önce geliştirilmiş olan yerli teknolojiler ve öz kaynaklar ile Türk mühendislerin faaliyete başladığını ifade etti. NATO güvenlik izinlerini aldıklarını dile getiren Hızal, bu kapsamda namlu ve silah tamamını (tam atım silah sistemi) ürettiklerini söyledi.

Klasik barutlu silah sistemleri yanında yönlendirilmiş enerji silahları olan elektromanyetik top ve hibrit silah sistemleri üzerinde geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Hızal, tasarım ve üretimde ithalata bağımlı olan orta ve büyük kalibre namluların ömrünün artırılması konusuna odaklandıklarını söyledi.

"Herhangi Bir Aşınma Tespit Edilmedi"

Herhangi Bir Aşınma Tespit Edilmedi
Orta ve büyük kalibre namluların ömrünü uzatman ve performanslarını artırmak için çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Hızal, “Bu kapsamda seramik alaşım namlu üretimi üzerinde duruyoruz. 12,7’den 155 milimetre kalibreye kadar tüm orta ve büyük kalibre namluları seramik alaşım üretebiliyoruz.

Bu, şu anda kullanılan konvansiyonel namlulardan çok daha ucuza, çok daha uzun ömürlü ve ateş performansı yüksek bir namlu demek oluyor” dedi. Şirkette ve çalıştıkları kurum ve firmalar ile yapılan testlerde 1000’li adetli atışlarda namlulularda herhangi bir aşınma tespit edilmediğini ya da korozyon görülmediğini ifade eden Hızal, testlere Deniz Kuvvetleri ve Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ (MKE AŞ) ile devam ettiklerini söyledi.

2 Ülkeye Silah ve Namlu Üretimi İçin Görüşmeler Sürüyor

Hızal dile getirdiği açıklamalarında ayrıca Deniz Kuvvetleri Tersaneler Genel Müdürlüğü ile stratejik işbirliği anlaşması yaptıklarını ifade ederken, bu noktada Deniz Kuvvetlerinin kullandığı namluların seramik alaşımlar ile modernizasyon anlamında başlattıkları çalışmaların da 2 yıldır devam ettiğini söyledi. Hızal öte yandan 2 ülkeye de namlu ver silah üretimine yönelik görüşmelerin sürdüğünü aktardı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst