Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Envanterine Girecek Olan MİDLAS, Test Edildi!

ADMİN

Admin
Yönetici
Tarih boyunca çeşitli amaçlar uğruna karşı karşıya gelen ülkeler, savaş alanlarında göğüs göğüse çarpıştı. Yapılan tarihi araştırmaların sonuçlarına bakıldığında sınırların korunması veya genişletilmesi adına yapılan savaşların her birinde ordunun aldığı eğitim kadar sahip olunan savunma sanayi araçlarının da oldukça önemli bir yere sahip oldukları bilgisine ulaşıldı. Yakın geçmişte başlayan ve halen devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, bir ordunun sahip olduğu donanımın ne derece önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Ekonomik olarak Ukrayna’dan çok daha üstün olan Rus hükümeti, tüm savaş harekatlarına rağmen bölgenin bütünlüğünü bozmayı başaramadı. Bu, Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Türk İHA ve SİHA’larının başarılarına bağlandı. Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Bayraktar TB2’ler Rus ordusunu her alanda büyük bir başarı ile püskürttü.

Dünya ülkelerinin Türk savunma sanayi araçlarını yakın takibe almasını sağlayan bu gelişme sonrasında Türk İHA ve SİHA’larına olan talepler de artmaya başladı. Dünyaya hüküm sürecek güçte olan araçlar hem yerel basında hem de yabancı basında sık sık yer almaya başladı.

Türk İHA ve SİHA’ları yabancı ülkelerin envanterlerine girmeye devam ederken Milli Savunma Bakanlığı’ndan önemli bir gelişmeye dair açıklama yapıldı. Milli Dikey Atım Sistemi (MİDLAS) hakkında önemli bir açıklama yapan bakanlık, sistemin ilk test atışına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan MİDLAS Açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı'ndan MİDLAS Açıklaması!

Türk savunma sanayiinin en kritik projelerinden birisi olarak değerlendirilen Milli Dikey Atım Sistemi, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Sistemin ilk test atışının gerçekleştirildiğini belirten Milli Savunma Bakanlığı, yeni bir açıklama yayınladı.

Bakanlık, yayınlamış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Roketsan tarafından üretilmiş olan Milli Dikey Atım Lançer Sistemi’nin (MİDLAS) ilk atışlı testi, başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. MİDLAS 2023 yılında ilk kez İstanbul fırkateynine entegre edilecek ve Deniz Kuvvetlerimizin envanterine girecek.”

Başkandan da Beklenen Açıklama Geldi!

Milli Dikey Atım Lançer Sistemi’nin ilk atışlı testi yakından takip edilirken konuya ilişkin açıklama yapan isimlerden birisi de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir oldu.

Demir, yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Savaş gemilerimizden ateşlenecek olan hava savunma sistemlerimizin temel taşlarını döşüyoruz. Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ın ilk testinde HİSAR isimli füze başarı ile ateşlendi. 2023 yılında İstanbul fırkayenine entegre edilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girecek.”

Ambargodan Ötürü Hızlandırılmıştı!

Türk donanması GABYA ve BARBAROS Sınıfı Firkateynlerinde Amerika menşeili Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS)’ni kullanıyor. Ancak ABD İstif Sınıfı Firkateynlerde kullanılan Mk41 VLS’ler için Türkiye’ye daha önce ambargo uygulamış ve satışlarına izin vermemişti.

Bunun üzerine devreye giren Savunma Sanayii Başkanlığı normalde 2027 yılında hizmete girmesi planlanan Milli Dikey Atım Sistemi Projesi için Roketsan’a hızlandırma görevi verdi. Böylelikle Roketsan yürütmüş olduğu çalışmalar kapsamında hem MİDLAS’ı hem de sistemde kullanılacak olan RF Güdümlü Hava Savunma Füzesi’ni 2023 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor.

Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,451
Kullanıcılar
9,861
Son üye
emreims
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap