Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Debriyajın Bittiği Nasıl Anlaşılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
"Debriyajın bittiği nasıl anlaşılır?" sorusunun cevabını kavrayabilmek için debriyaj kelimesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Otomobilin hareket edebilmesi ve vitesi değiştirebilmek için debriyaja ihtiyaç vardır.

Debriyajın çalışma prensibinde motorun ürettiği itiş gücünden olabildiğinde fazla fayda sağlamak vardır. Kısacası debriyajım motordan aldığı itiş gücünü tekerleklere yansıtan bir araç sistemidir.
speedometer-3967881_1920-1024x622.jpg


Debriyaj Nasıl Çalışır?​

Araç ile seyir halinde iken istenildiği anda istenildiği hıza çıkmak ya da inmek imkansızdır. Eğer aniden yavaşlama ya da hızlanılma yapılırsa aracın kontrolü kaybedilebilir yada motor yıpratılmaya neden olup büyük hasarlar ortaya çıkabilir.

İşte bütün bu sorunların ortaya çıkmasını engellemek için debriyaj sistemi vardır. Debriyaj sistemi motor ile vites arasında iletişim kurulmasını sağlayıp hızlanmak yada yavaşlanmak istendiğinde vites değişikliğinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar.

engine-2682239_1920-1024x678.jpg

Doğada bulunan sürtünme kuvvetinden faydalanan debriyaj, içerisinde debriyaj balatası, bilye ve baskı parçalarını barındırır. Bütün bu parçalar dişli bir sistem şeklindedir. Araç çalıştırıldığında baskı ve balata tetiklenir ve harekete geçer. Bilye ise baskı ve balatanın arasında bulunur. Sürücü vites kolunu harekete geçirmek istenilince bilye baskıya basınç yapar ve balatayı boşa çıkarmış olur. Böylelikle vites kolu sorunsuz çalışmış olur.

car-2605699_1920-1024x683.jpg

Debriyajın Bitip Bitmediği Nasıl Anlaşılır?​

"Debriyajın bittiği nasıl anlaşılır?" Eğer ki baskı balata bitti ise debriyaj bitmiş demektir. Baskı balatanın bitmesiyle araç, sürücüye problemler çıkartmaya başlar. Bu sorunlar sürüş güvenliğine ve konforun bitmesine neden olur.

Araçtan ilk gün ki performans alınamıyorsa büyük ihtimalle debriyaj bitmiş demektir. Eğer debriyaj bitti ise sürüş güvenliği tehlikeye girer bu da diğer sürücüleri de tehlikeye atmak anlamına gelir. Aynı zamanda debriyajın bitip de değiştirilmemesi zamanla şanzıman ve motorda büyük sorunlar çıkartır. Bu da aracınıza yapacağınız masrafı fazlasıyla arttırır. "Debriyajın bittiği nasıl anlaşılır?" sorusuna verilecek cevaplar;

accelerator-397481_1920-1024x685.jpg

  • Vitesi 1’e alıp arabayı kaldırmaya çalıştığınızda araba kalkmıyorsa,
  • Motor devir yapmayı bitiyor ama stop etmiyorsa,
  • Kavrama noktasının aralığı giderek kısalmışsa,
  • Debriyaj pedalında anormal bir sertleşme meydana gelmişse,
  • İlk kalkış anlarında titreme meydana geliyorsa,
  • Aracın motor kısmı yeterince güç üretse de devir artmasına rağmen hız olayı meydana gelmiyorsa,
  • Özellikle araba doluyken hareket etmesi güçleşiyorsa debriyaj bitmiş demektir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,113
Son üye
Sdemirkal25
Üst