Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Çin Elektrikli Otomobil Satışında Hız Kesmiyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Otomotiv sektöründe elektrikli araç devrimi tahminlerin de ötesinde hızlı gelişiyor. Otomotiv firmaları peş peşe elektrikli araç üretim planlarını açıklarken, bazı ülkelerde benzinli araçlardan elektrikli modellere geçiş daha hızlı yaşanıyor.

Bunlardan biri olan Çin’de elektrikli otomobil satışı yine rekor kırdı. Şinhua Ajansı'nın Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) raporuna göre Çin elektrikli otomobil satışında 7 yıl üst üste zirvede yer almayı başardı. Bir başka deyişle 2015 yılından bu yana en çok elektrikli otomobil satışı yapan ülke Çin oldu.

Çin Elektrikli Araç Sektörüne Yön Veriyor

Çin Elektrikli Araç Sektörüne Yön Veriyor
Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilen Çin, elektrikli otomobil sektöründe de adından söz ettirmeye devam ediyor. Çin’deki elektrikli araç satışları yıllık yüzde 160 oranında artış göstererek yine rekor kırdı. Elektrikli otomobil satışının toplam otomobil satışı içindeki payı da yüzde 13.4 seviyesine yükseldi.

Satışların bu seviyelere tırmanmasında Çin’in uyguladığı politikalar etkili oldu. Çin hükümeti elektrikli araç altyapısını destekleyen yatırımların artması için gerekli planlamalar yaptı. 2021 yılı sonunda Çin’de 75 bin şarj istasyonu ve 2 milyon 620 bin şarj cihazı kullanıma açıldı. Bununla birlikte 1298 batarya değiştirme merkezi de ülke çapında hizmet vermeye başladı.

Çin’de Hedef 2025

Yarı iletken tedarikinde yaşanan krizler sebebiyle elektrikli araç üreticileri üretimde durmak zorunda kaldı. 2022 yılında çip krizinin kademeli olarak azalacağı belirtilirken, bu kapsamda üretim ve satışların da artması bekleniyor.

2020 yılında 5 yıllık elektrikli araç planını açıklayan Çin, sektörel kalkınma planına harfiyen uyarak hareket ediyor. Bu kapsamda ülkede 2025 yılından itibaren elektrikli araç satışlarının toplam motorlu taşıt satışlarına oranla yüzde 20 pay alması bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst